Lišáci, Myšáci a Šibeničák nebo Páni kluci. Režisérka Věra Plívová-Šimková slaví 90. narozeniny

29. květen 2024 08:19

Devadesátiny dnes slaví filmová režisérka Věra Plívová - Šimková, rodačka z Lomnice nad Popelkou. Své východní Čechy nikdy neopustila a její filmy ovlivnily nejméně dvě generace nejen diváků, ale také herců. Poslechněte si rozhovor redaktorky Elišky Pilařové s filmařskou legendou.

Vím, že co mi paměť sahá, tak jsi žila obrazem a chtěla jsi opravdu moc film dělat. „Ale Eliško, všimni si mého dětství a mládí. Už jako mrňaví jsme měli divadelní soubor Svornost v Lomnici nad Popelkou. Já tam byla jako takový pindík, když mi bylo asi 2,5 let. Byly tam se mnou i mé dvě sestry a opravdu jsme hrály loutkové divadlo.“

Vždy jsem dbala víc na ten samotný obraz než na herecký projev. Jsem zkrátka přísnější na kameramany než na herce.
Věra Plívová-Šimková, filmová režisérka

„Maminka hrála ochotnicky a táta také. Takže tady jsou ty mé kořeny, usmívá se Věra Plívová-Šimková.

Ale co ten obraz? Ty jsi toužila po tom, mít kameru a skutečně ten film začít natáčet. Vím, jak tě na Barrandově od toho zrazovali a říkali, ty si myslíš, že když jsi támhle někde z Chuchelny, že budeš moci točit filmy? Ale ten tvůj koníček tam stál někde na začátku.

Čtěte také

„Samozřejmě. Ta má první kamera byla osmimilimetrová, dnes už má každý své video a může natáčet. Ale já vždy dbala víc na ten samotný obraz než na herecký projev. Jsem přísnější na kameramany než na herce. Aby prostě s tou kamerou neujeli.

To je skoro až nepřípustné, zeptat se tě, který tvůj film je podle tebe nejlepší. Ale dobře, tak který by to byl? „Já si myslím, že ti Lišáci měli takovou šťastnou souhru. Kameru dělal Emil Sirotek a točil to černobíle. A nádherná souhra hudby tam byla. Protože skladatel Zdeněk Liška byl opravdový mág muziky. A tam se to potkalo.

Věra Plívová-Šimková (* 29. května 1934 Lomnice nad Popelkou) je česká filmová režisérka, známá zejména svými filmy o dětech a pro děti jako jsou: Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Přijela k nám pouť, Páni kluci, Jak se točí rozmarýny, Krakonoš a lyžníci nebo Artuš, Merlin a Prchlíci. V roce 2019 převzala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.

„Já byla vášnivá natočit příběh s dětmi, který jsem si sama napsala. K tomu ta skvělá kamera, Emilek počkal, až se objevila skutečná mlha, abychom nemuseli uměle zamlžovat, a to se začalo hýbat. Běžela jedna kamera, druhá, šlo to a hned se to snímalo. To byl film Lišáci, Myšáci a Šibeničák. Je to černobílé, je tam ten sníh, předjaří, a do toho se pustí ty úžasné zvony míchané s tou až barokní Liškovou muzikou, dodává režisérka Věra Plívová-Šimková.

autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související