Lišáci, Myšáci a Šibeničák nebo Páni kluci. Režisérka Věra Plívová-Šimková slaví 90. narozeniny
Devadesátiny dnes slaví filmová režisérka Věra Plívová - Šimková, rodačka z Lomnice nad Popelkou. Své východní Čechy nikdy neopustila a její filmy ovlivnily nejméně dvě generace nejen diváků, ale také herců. Poslechněte si rozhovor redaktorky Elišky Pilařové s filmařskou legendou.
Vím, že co mi paměť sahá, tak jsi žila obrazem a chtěla jsi opravdu moc film dělat. „Ale Eliško, všimni si mého dětství a mládí. Už jako mrňaví jsme měli divadelní soubor Svornost v Lomnici nad Popelkou. Já tam byla jako takový pindík, když mi bylo asi 2,5 let. Byly tam se mnou i mé dvě sestry a opravdu jsme hrály loutkové divadlo.“
Vždy jsem dbala víc na ten samotný obraz než na herecký projev. Jsem zkrátka přísnější na kameramany než na herce.
Věra Plívová-Šimková, filmová režisérka
„Maminka hrála ochotnicky a táta také. Takže tady jsou ty mé kořeny,“ usmívá se Věra Plívová-Šimková.
Ale co ten obraz? Ty jsi toužila po tom, mít kameru a skutečně ten film začít natáčet. Vím, jak tě na Barrandově od toho zrazovali a říkali, ty si myslíš, že když jsi támhle někde z Chuchelny, že budeš moci točit filmy? Ale ten tvůj koníček tam stál někde na začátku.
Čtěte také
„Samozřejmě. Ta má první kamera byla osmimilimetrová, dnes už má každý své video a může natáčet. Ale já vždy dbala víc na ten samotný obraz než na herecký projev. Jsem přísnější na kameramany než na herce. Aby prostě s tou kamerou neujeli.“
To je skoro až nepřípustné, zeptat se tě, který tvůj film je podle tebe nejlepší. Ale dobře, tak který by to byl? „Já si myslím, že ti Lišáci měli takovou šťastnou souhru. Kameru dělal Emil Sirotek a točil to černobíle. A nádherná souhra hudby tam byla. Protože skladatel Zdeněk Liška byl opravdový mág muziky. A tam se to potkalo.“
Věra Plívová-Šimková (* 29. května 1934 Lomnice nad Popelkou) je česká filmová režisérka, známá zejména svými filmy o dětech a pro děti jako jsou: Lišáci, Myšáci a Šibeničák, Přijela k nám pouť, Páni kluci, Jak se točí rozmarýny, Krakonoš a lyžníci nebo Artuš, Merlin a Prchlíci. V roce 2019 převzala Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii.
„Já byla vášnivá natočit příběh s dětmi, který jsem si sama napsala. K tomu ta skvělá kamera, Emilek počkal, až se objevila skutečná mlha, abychom nemuseli uměle zamlžovat, a to se začalo hýbat. Běžela jedna kamera, druhá, šlo to a hned se to snímalo. To byl film Lišáci, Myšáci a Šibeničák. Je to černobílé, je tam ten sníh, předjaří, a do toho se pustí ty úžasné zvony míchané s tou až barokní Liškovou muzikou,“ dodává režisérka Věra Plívová-Šimková.
Související
-
Slavíme 130. výročí „zavedení lyží do Čech“. Hrabě Harrach je nechal dovézt do krkonošské Jilemnice
Chystáte se na hory? A víte jak dlouho se už v českých zemích jezdí na lyžích? Pojďme se teď vrátit o 130 let zpátky v čase do krkonošské Jilemnice.
-
Na „jasankách“ do světa. Truhláři z podhůří Orlických hor mají lyžařskou sezónu doslova po celý rok
Možná udiveně koukáte na kalendář, kam že to míří pořad “Na cestách” za zimními radovánkami, když do začátku léta máme pouhého půl měsíce.
-
Rovných 120 let od založení prvního lyžařského svazu na světě - Svazu lyžařů v Království českém
Na den přesně před 120 lety byl v roce 1903 v Jablonci nad Jizerou založen Svaz českých lyžařů. A byl to také vůbec první národní lyžařský svaz na světě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Trump udělil milosti lidem odsouzeným za útok na Kapitol. Zrušil i desítky nařízení Bidena
-
Muskova moc je historicky bezprecedentní. Na to není demokracie připravena, obává se sociolog médií
-
Trump schvaluje nová nařízení. Chce zvrátit 80 ‚destruktivních‘ rozhodnutí předchozí vlády, řekl
-
Propuštění rukojmí Hamásu potřebují klid. Přijetí záchrany je náporem na psychiku, říká psycholog