Lidé s postižením mají v Náchodě k dispozici dva nové byty. Jeden startovací a druhý tréninkový
V Náchodě se otevřely dva nové byty pro lidi s mentálním a psychickým postižením. Jeden je startovací, druhý tzv. tréninkový. Vznikly v podkroví budovy v centru města, nad kavárnou Láry Fáry. Tu provozuje nezisková organizace Pferda, její pracovníci budou mít na starosti i provoz obou bytů.
Na místě zjišťoval aktuální informace reportér Václav Plecháček.
Jsem právě v tréninkovém bytě. Jde o dvě místnosti, z nichž jedna je určena pro klienty a druhá pro pracovníky neziskové organizace Pferda.
Čtěte také
První místnost je vlastně kuchyň dohromady s obývacím pokojem. Samostatně je potom sociální zařízení.
Teď tu zrovna sedí jeden z budoucích uživatelů, Michal. Ten je klientem Pferdy několik let, pracuje v kavárně v přízemí a v tomto bytě se bude připravovat na budoucí, co nejvíc samostatný život. Za chvíli odejde s asistentkou na nákup, i to je potřeba trénovat.
Společně s ostatními klienty čeká Michala v tomto tréninkovém bytě nácvik běžného života. Budou se učit vařit, prát i uklízet. To vše ve spolupráci s asistentkami. Klienti tady nebudou spát, pouze přes den zde stráví několik hodin.
Druhý byt je startovací, v čem se od toho tréninkového liší?
Čtěte také
Řekl bych, že především v tom, že v něm uživatel už bude skutečně bydlet, se vším všudy. S nájemní smlouvou, kterou bude mít s městem Náchod. A prvním nájemníkem bude právě už zmiňovaný Michal. To je podle pracovníků Pferdy aktuálně nejvhodnější adept ze všech klientů.
Bydlet tady každý z vytipovaných lidí s postižením může maximálně rok. Po celou dobu za těmi lidmi budou docházet asistentky a pomohou jim s věcmi, které sami ještě třeba nezvládnou. A mezitím pro ně bude nezisková organizace hledat byty, do kterých by se časem přestěhovali a začali žít samostatně.
Nezisková organizace Pferda má kromě dvou nově otevíraných bytů pro své klienty k dispozici už jen jeden další. Stačí to?
Čtěte také
Na to se zeptám povolanější osoby, vedoucí podpory samostatného bydlení organizace Pferda Simony Jančíkové. „Máme v současnosti tři byty, ve kterých pracujeme s našimi uživateli. Určitě bychom byli rádi, zrovna tak, jako nás podporuje město Náchod, kdyby nás podporovala i další města, ve kterých máme službu. A to je Rychnov nad Kněžnou a Trutnov.“
„Myslím si, že by to byla pro nás velká výzva a byly bychom rádi, kdyby se naskytla možnost získání dalších bytů,“ říká Simona Jančíková.
A já doplním, že onen třetí byt, o kterém zatím řeč nebyla, a Simona Jančíková ho jen zmínila, je v Rychnově nad Kněžnou. A třeba se časem objeví další byty, buď v Rychnově nad Kněžnou, Trutnově nebo Náchodě, kde jsme právě teď.
Související
-
Organizace Pferda, která zaměstnává klienty s mentálním a duševním onemocněním, se obává budoucnosti
Nezisková organizace Pferda z Náchoda a Rychnova nad Kněžnou se kvůli zdražování energií a potravin obává budoucnosti. V současné době zaměstnává 70 lidí s postižením.
-
Nové komunitní domácnosti pro mentálně handicapované začaly fungovat v Kostelci a Týništi nad Orlicí
Na Rychnovsku začaly fungovat nové komunitní domácnosti pro mentálně postižené. Celkem tři domy využívají klienti Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny.
-
Lidé s mentálním postižením nemají snadnou pozici při začleňování do běžného života
Už čtrnáct let pomáhá nezisková organizace Pferda mentálně postiženým na Rychnovsku a Náchodsku se začleňováním do běžného života.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou
-
Mou prioritou bude desegregace školství. Vycházím z potřeb brněnského ‚Bronxu‘, říká senátor Papoušek