Letošní sezóna je z pohledu rybářů méně ztrátová. Udrží se ceny vánočních kaprů na loňské úrovni?

21. srpen 2019 10:22
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Letošní sezóna je z pohledu rybářů méně ztrátová než loňská (ilustrační foto)

Letošní léto je pro rybářské firmy zatím příznivější, než léto loňské. Ztráty na produkci, způsobené suchem nebo vysokými teplotami, nejsou tak velké jako vloni. Ani to ale neznamená, že se rybářům podaří udržet ceny vánočních kaprů na loňské úrovni.

Právě loňské sucho, doprovázené dlouhodobě vysokými teplotami, způsobilo rybářům ztráty za desítky miliónů korun. Aktuální počasí naopak obsádkám rybníků poměrně přeje a hladina vody v rybnících neklesá.

Čtěte také

„Pro rybí obsádky je ten stav mírně lepší, že se neprohlubuje kyslíkový deficit a nezhoršuje se vodní prostředí. Ale pro mnohé obsádky už to není záchrana," říká ředitel Rybářství Chlumec nad Cidlinou Ladislav Vacek.

A dodává, že letošní léto je zatím o něco lepší, než bylo léto loňské. A tak ztráty nejsou tak velké.
„Plán tržní ryby se nám snad daří udržet. Také jsme přišli o jeden menší rybník vlivem kyslíkových deficitů už v červnu. A také o jeden významný velký násadový rybník jsme přišli. Tam je zejména otázka, jak se to promítne do dalších let."

I když chlumečtí rybáři tedy zřejmě vyprodukují dostatek ryb, slíbit, že na Vánoce nezdraží, zatím nemohou.

Letošní sezóna je z pohledu rybářů méně ztrátová než loňská (ilustrační foto)

Jasno bude v tomhle ohledu až kolem poloviny prosince, podle Ladislava Vacka hrají roli i další okolnosti - nejen přírůstek ryb.
„Náklady neustále systematicky rostou. byť ne úplně přímé, ale ty nepřímé a vynucené, další náklady spojené s čistěním rybníků a následky předchozích let, které dopadají i s určitým zpožděním. Protože produkce je tříletá nebo čtyřletá. Tedy klouzavý průměr nás pomalu tlačí do toho, že primární cena produkce se zvyšuje."

A hned ještě dodává: „Je otázka, jakým způsobem se to promítne do konečných cen na trhu."

Čtěte také

Zdražení se dá naopak očekávat i u některých dalších producentů. Třeba u hradeckých Městských lesů bude nejspíš kapr na Vánoce dražší, říká vedoucí odbytu Lukáš Hýsek.
„Asi nás to přinutí zdražit, protože cena krmení stoupá. Takže budeme bohužel nuceni zdražit."

Naopak nechat ceny na loňské úrovni plánuje zatím například rybářství Opočno, kde mají podle vedoucího Kolowratského rybářství Václava Kalendy ztráty na produkci jen minimální.

Na cenách ryb na trhu se může navíc ještě podepsat takzvaná koi herpesviróza kaprů - tahle nákaza se letos rozšířila v některých oblastech Česka včetně například Pardubického kraje a zatím podle Ladislava Vacka zahubila přes 110 tun kaprů.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související