Letní sezóna se blíží, jenže některým podnikatelům v Krkonoších chybí personál. V jakých oborech?
Spoustu podnikatelů v Krkonoších v současné době zaměstnává shánění sezonních pracovníků na léto. Je jich opět nedostatek. Kde chybí nejvíc, to zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.
Čtěte také
Tradičně hodně lidí chybí v gastronomii. Velká poptávka je zejména po kuchařích a pomocných silách do kuchyně. Na mnohých místech ale schází i číšníci a je také nedostatek recepčních.
Málo pracovníků je také ve sportovních agenturách. různí brigádníci ke sportovním aktivitám a podobně. Poptávka po lidech je také v půjčovnách kol a koloběžek.
Jakým způsobem podnikatelé pracovníky shání a snaží se je třeba nějak motivovat?
Dá se říct, že pracovníky shánějí doslova kde se dá. Na úřadech práce, oslovují například i školy, co se týče hotelů a restaurací.
Čtěte také
Dávají peníze do reklam v rádiích, v tisku nebo na internetu. Někteří právě na motivaci lidí a nejrůznější odměny spoléhají. Nabízí třeba i ubytování nebo aspoň příspěvek na dočasné bydlení.
Slibují i různé výhody v podobě stravování nebo odměny za přesčasy a další benefity. V minulých sezónách podnikatelé hodně spoléhali na studenty, jenže ti se nyní na hory příliš nehrnou. Je také pravdou, jak přiznali někteří hoteliéři, že měli v poslední době s některými studenty špatné zkušenosti. Nechodili pravidelně do práce nebo neovládali cizí jazyky, jak tvrdili.
Základy angličtiny nebo němčiny jsou přitom u číšníků nebo recepčních a pracovníků půjčoven jsou tady na horách hodně důležité.
Čtěte také
V předchozích sezónách v letních měsících vypomáhali i cizinci. Jak to s nimi vypadá teď?
Dříve pracovalo v horských střediscích cizinců opravdu poměrně hodně. Ať už na pozicích pokojských, uklízeček nebo pomocných sil v kuchyních. Jednalo se především o Poláky a Ukrajince. Jenže mnozí se už před zimní sezónou vrátili domů a už tam zůstali.
Několik desítek jich například ve Špindlerově Mlýně v současné době pracuje, přišli i další, kteří utekli před válkou na Ukrajině. V některých hotelech získali zaměstnání a určitě by tady rádi zaměstnali i další pracovníky, ale velkou překážkou zůstává jazyková bariéra, protože mnoho Ukrajinců pochopitelně česky neumí.
Související
-
Lyžařská sezóna v Krkonoších končí. Jaká byla letošní zima z pohledu hoteliérů a vlekařů?
V Krkonoších končí lyžařská sezóna. Podle části hoteliérů a provozovatelů areálů byla návštěvnost nižší oproti běžným rokům. Ale po ekonomické stránce celkem vydařená.
-
Víte, co jsou „němé“ značky? Unikátní, 100 let staré turistické značení v Krkonoších, se teď obnoví
Správa KRNAP se rozhodla obnovit unikátní turistické značení. Jde o tzv. Muttichovy neboli němé značky. Velké, kovové, červené symboly, které pomáhají turistům v orientaci.
-
Víc turistů = víc odpadků. Některá horská města a obce v Krkonoších bojují s přibývajícím odpadem
Pytle s různými odpadky, lahve, papírové obaly. To vše se povaluje u kontejnerů a popelnic v některých krkonošských městech a obcích. Čím víc turistů, tím je odpadu více.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Praha má mít do roku 2050 o 400 000 obyvatel více. ‚V okolí nestačí infrastruktura,‘ říká sociolog
-
Policie v Praze pátrá po ozbrojeném muži, může být nebezpečný
-
Fotbalisté Sparty v Lize mistrů prohráli s Interem Milán 0:1, vyřazovací fázi letenští hrát nebudou
-
Mou prioritou bude desegregace školství. Vycházím z potřeb brněnského ‚Bronxu‘, říká senátor Papoušek