Krmiva pro psy různého věku. Obecně od štěněte k psímu senioru by měly být granule méně výživné

6. prosinec 2023

Hostem naší radioporadny je Martin Pučálka, odborník na krmiva pro zvířata z firmy Krmiva Pučálka. Rozhodli jsme se, že si dnes v tom uděláme tak trochu jasno a pořádek, rozebereme krmiva pro zvířata různého věku. Řekneme si, jaké jsou v tom rozdíly. A protože se blíží Vánoce, mnoho z nás bud chtít dopřát svým zvířecím mazlíčkům něco dobrého. 

Martin Pučálka ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Co by tedy měly obsahovat granule pro štěně? Abychom mu dopřáli to nejlepší.
Asi je potřeba k tomu složení přistupovat obecně. To znamená, měli bychom vybírat krmivo, které obsahuje to, co má mít. Bez ohledu na to samotné věkové období, protože to může být občas i trošku léčkou, hledat přímo specifické granule pro to štěně. Protože pak můžeme zapomenout na to, co má být v tom správném složení.

Ve složení granulí musí být na prvním místě maso, protože pes je stále ještě masožravec. Ideálně pokud v granulích absentují obiloviny.
Martin Pučálka, odborník na krmiva pro zvířata

Zopakujme si to. Ve složení granulí musí být na prvním místě maso, protože pes je stále ještě masožravec. Ideálně pokud v granulích absentují obiloviny, nazýváme je plnidly. To jsou obiloviny, který dodávají krmivu objem a jsou levné. Ale z pohledu výživy by třeba pšenice, kukuřice a nějaké vedlejší produkty by v dobrém a kvalitním krmivu pro našeho miláčka neměly být.

Čtěte také

V čem je tedy rozdíl? Máme pytle krmiv, některé jsou označeny jako štěněcí, pak pro střední aktivní věk, potom jsou granule pro seniory.
Obecně je to tak, že bychom se měli zamyslet, co v každém životním období pes potřebuje. V mládí dost energie na to, aby fungoval běžným způsobem, plus ještě vydává energii na růst. Dospělý věk nazýváme udržovací, to znamená, že to tělo prostě přijímá energii, kterou spotřebovává.

A seniorský věk, tam už se zpomaluje metabolismus. Většinou je pes už méně aktivní, takže se potom ubírá ta energie. Tedy dá se říct, že od štěněte ke psu senioru by měly být granule méně výživné. Ale dnes už je ten pohled trošku jiný, seniora už neposuzujeme podle věku, ale čistě podle toho, jak je aktivní.

V mládí potřebuje pes dost energie, dospělý věk nazýváme udržovací a v seniorském věku už se zpomaluje metabolismus.
Martin Pučálka, odborník na krmiva pro zvířata

Stejně tak dospělý pes může být v režimu udržovacím, ale stejně tak může být také v režimu sportovním, kdy je velmi aktivní. A pak potom může mít stejné požadavky jako štěně.

Čtěte také

Štěněčí granule mají větší obsah bílkovin a tuků, víc energie a pak to klesá. Na druhou stranu je v těch krmivech tak malý rozdíl, že vy to pak poměrně hodně ovlivníte i krmnou dávkou. A jsou specifická plemena psů, která třeba potřebují růst co nejpomaleji, nebo naopak rychleji.

Pokud máme malé a střední plemeno, tak si nemusíme dělat starost s tím růstovým obdobím, největší výzva je vždy velké plemeno. Aby pes nerostl příliš rychle, aby tam nedocházelo k tomu, že kostra se pak vyvíjí rychleji než úpony a šlachy. To pak může docházet ke zdravotním problémům v rámci pohybového aparátu.

Čtěte také

Granule určené pro štěně bývají většinou menší. Teoreticky nimi můžeme krmit i střední věk, ale nemůže pak být problém v té velikosti granulí?
Základní rozdíl v tom, pokud se berou granule pro různé velikosti psů, tak platí, čím je pes menší a mladší, tím je také granule menší. Ovšem každý výrobce to má trošku jinak a jde potom tedy čistě o praktičnost. U úplně malých štěňat je třeba běžné, že se granule navlhčují, aby je snáze pejsci přijímali.

To stejné se potom může dít i u psa seniora, který už může mít problémy se zuby. A je určitě dobré vybírat takovou velikost granulí, která tomu vašemu psovi sedí. Jsou skutečně velcí psi, kteří upřednostní menší granule a obráceně. Tedy je to potom opravdu o preferenci konkrétního psa.

Martin Pučálka a Jana Kudyvejsová ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu ohledně krmiv pro psy s odborníkem Martinem Pučálkou si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související