Krkonoše se připravují na zimní sezónu. Horská služba na hřebenech rozmísťuje tyčové značení

5. listopad 2023 07:52

Členové Horské služby začali po krkonošských hřebenech rozvážet tyčová značení. Bez nich by orientace v zimě byla pro turisty velmi komplikovaná a v mlze prakticky nemožná. Osadit musí téměř 170 kilometrů cest.

Čtěte také

Horský záchranář Marek Fryš dorazil na cestu směrem k Vrbatově boudě. Má s sebou čtyřkolku, přívěsný vozík a v něm je naložena spousta tyčí. „Na vozíku musí být tyče bezpečně uchycené, abychom je nepoztráceli cestou. Pak je vždy nutné vyndat tu, kterou potřebujeme.“

První tyč už máme v ruce. Na první pohled má opravdu pořádnou špičku. Teď je nutné vzít do rukou potřebné nářadí. „Nosíme s sebou pajsr, který váží kolem deseti kilogramů. Tím se buď obnoví stará díra, která už v zemi byla, nebo se případně vytvoří nová. Tyč se musí zapíchnout patřičně do země a zapracovat zeminu kolem ní.

Členové Horské služby začali po krkonošských hřebenech rozvážet tyčová značení

„Ze Zlatého návrší, Pančavský vodopád, pomník Vrbaty, vezmeme to kolem Kotle zleva a zpátky sem, na Horní Mísečky. Budeme rády, když se neztratíme v mlze, říkají dvě turistky, které potkáváme.

Čtěte také

Na Mísečky přijely z Liberce. Jak přiznávají, na hory jezdí i v zimě. A právě i díky tyčovému značení se jednoduše orientují. „Systém tyčového značení vznikl na horách už někdy v 18. století. Lidé byli schopni se díky němu orientovat v terénu. Je vytvořen tak, že vždy prochází bezpečnými cestami.

Každý horský záchranář má na starosti vždy určitou lokalitu, kde musí tyče rozmístit. „Na každého z profesionálních záchranářů vychází zhruba osmi až desetikilometrový úsek, podle toho, v jakém je to terénu, vysvětluje Marek Fryš.

Horští záchranáři tyčování na hřebenech Krkonoš dokončí v následujících dnech. Kontrolovat ho budou pak po celou zimní sezónu.

Spustit audio

Související