Horští záchranáři musí po celých Krkonoších označit tyčemi na zimu celkem 160 kilometrů cest

24. říjen 2022 07:36

Míříte v zimě na túry do Krkonoš? Určitě tedy víte, jak může být pro vaši orientaci důležité tyčové značení. Horští záchranáři zahájili v našich nejvyšších horách jejich instalaci. Tyče pomáhají turistům na túrách především za špatného počasí. Musí být v terénu rozmístěny do příchodu zimy. 

Hodně práce mají teď v Krkonošském národní parku strážci, kteří vyměňují turistická značení.

Čtěte také

S horským záchranářem Markem Fryšem jsme právě dorazili do lokality poblíž Vrbatovy boudy. Na vozíku máme připraveny tyče. „Tyče si vyrábíme svépomocí ve spolupráci s dobrovolnou členskou základnou. Dělají se ze stromků, které jsou zhruba 10 až 20 let staré.“

Marek má s sebou samozřejmě kromě tyčí také veškeré potřebné nářadí. „Vezmu si do ruky pajsr, připravím si vhodnou tyč a najdu místo, které se nabízí jako nejlepší pro umístění tyčového značení.

Nejdříve je nutné připravit pořádnou díru v zemi. Tady se to daří relativně dobře. „Není to ale vždycky tak. Občas se tyče usazují do kamenité části terénu.

Čtěte také

První tyč je tedy usazena v zemi. „Teď naměříme zhruba vzdálenost 11 až 12 metrů, udělám většinou 12 kroků. Tady na silnici je trošku problém najít vždy to správné místo, tyče se nesmí dávat těsně u silnice.

Kromě horské služby má dost práce v přírodní rezervaci také Správa Krkonošského národního parku. Strážci v těchto dnech vyměňují turistická značení.

„Necháme je trochu oschnout, potom ty, co jsou v pořádku, uložíme do skladu. A poškozené odvezeme do dřevovýroby na opravu, vysvětluje strážce Michal Štěpánek.

Zimní tyčová značení zůstanou v terénu až do příchodu jara.

Spustit audio

Související