Krása první republiky! Eleganci a módu zlaté éry našeho státu předvádějí Sestry Chalupovy už 10 let
Volné sdružení žen z obce Skalice u Hradce Králové s názvem Sestry Chalupovy bylo založeno v září 2013. Vedoucí je Monika Karpíšková a zakladatelkou Jiřina Bělohoubková. Téma jejich ukázek tvoří oblečení a móda první republiky, období mezi 20. a 40. rokem minulého století, období, kdy vládla slušnost, elegance a dobré mravy.
Nejznámější módní salon v době 1. republiky byl salon Hany Podolské v Praze. Ve východočeském Hradci Králové to byl salon Skořepových. Návrháři v době 1. republiky jezdili i několikrát ročně do Paříže, aby se nechali inspirovat francouzskou módou a elegancí. Tam zpracovávali podněty z přehlídek a připravovali vlastní módní kolekce.
Čtěte také
Povzbuzením pro českou módní tvorbu byly francouzské módní přehlídky konané v Praze. První byla v roce 1923 přehlídka Paula Poirota, druhá pak v roce 1927. Originální francouzské modely z různých pařížských salonů byly také předváděny a prodávány na přehlídkách významných pražských modelových domů.
Velký důraz byl kladen především na preciznost krejčovského zpracování. Některé šaty působí, jako by byly ušity pro dnešní módní přehlídky. Aby modely z doby 1. republiky byly maximálně autentické, nahlédly Sestry Chalupovy do odborné literatury, dobových módních časopisů, ale i do šatníků našich babiček.
Objevily originály šatů, kabelek a klobouků. Něco si samy ušily, až vznikla kolekce, ve které se předvádí společně s dobovou hudbou.
Z obdivu k módě dvacátých a třicátých let, k šatům “po babičce” i k eleganci této doby se před 10 lety zrodil nápad nenechat si to jen pro sebe. Jiřina Bělohoubková a Eva Ornctová ze Skaličky u Hradce Králové časem daly dohromady skupinu starších žen a dnes už mají za sebou více než 300 vystoupení obrazů, módních a tanečních ukázek první republiky.
„Sehnat dobové oblečení a doplňky není lehké,” říká vedoucí spolku Monika Karpíšková, „něco je z šatníků našich maminek a babiček, něco posháníme v second handu a upravíme a některé modely i šijeme podle dobových střihů.”
Unikátní kousek - originální plesové šaty ze slavného módního salonu Hany Podolské se objeví třeba v obraze “ples”.
„Předvádíme ale i prádlo, zástěry, odpolední a vycházkovou či sportovní módu a nesmí chybět malé černé Coco Chanel,” doplňuje Bedřiška Barešová.
Související
-
SWAP aneb výměna věcí, to je zábava. Spolek Na Dvoře ve Vrchlabí sdružuje lidi, které moc baví život
Pojďte si zaswapovat a dejte starým věcem nový život. Konzum je out a swap je váš nový obchoďák. Přesně tak to říká Vanda Nováková z vrchlabského Spolku Na Dvoře.
-
Spolek mladých lidí chce na Broumovsko vracet lidové tradice. Jednou z akcí je Svatojiřská pouť
Na Broumovsku vzniká spolek na obnovu starých tradic. Patří ty patří také Svatojiřská pouť, která před desítkami let bývala jednou z nejvýznamnějších akcí v regionu.
-
Spolek lidové tvorby Hradec Králové rozvíjí vzácné a někdy už zapomenuté lidové tradice a řemesla
Spolek lidové tvorby v Hradci Králové je zdrojem nápadů a inspirace. V současné době má asi 30 stálých členek. Cílem lektorských sezení je vzájemně si předávat zkušenosti.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka