Kolo, kolo mlýnský aneb příběhy vodních mlýnů na Žacléřsku. To je voda na váš prázdninový mlýn
Žacléřské muzeum se rozhodlo u příležitosti 20. výročí založení muzea věnovat tématu, které nebylo vůbec probádané a přináší nové informace k vodním mlýnům. Ty stávaly většinou do konce II. světové války na říčkách v Prkenném Dole, Křenově, Lamperticích, Bernarticích a Bečkově a teď se s jejich příběhy seznámíte na výstavě Kolo, kolo mlýnský v Městském muzeu v Žacléři.
Kromě fotografií a modelů mlýnů, jsou zde i interaktivní prvky pro děti a dvě temné mlynářské historky. Výstavou se prošla redaktorka Vlaďka Wildová s ředitelkou muzea Evou Rennerovou.
Každý kdo přijde, uvidí, jak mlýn Dřevíček pracuje. A pokud má dobrý sluch, uslyší i příběh o vodníkovi
Do mlýna vás dnes vezmeme, konkrétně to bude do půvabné technické památky mlýna Dřevíček, který najdete v Horním Dřevíči u Starkova v malebném údolí potoka Olšavka. A odkud k nám do studia vážil cestu náš host Arne Šubrt.
Na jednom z vystavených nákresů je mlýnské kolo z papírny v Prkenném Dole, která má dlouhou historii.
Podle Evy Rennerové se z ní dochovaly vzácné dokumenty s mnoha barevnými technickými výkresy, všechny ručně malované.
„Zajímavostí je, že v této papírně bylo údajně největší kolo, které stálo na území Čech a mělo v průměru třináct metrů. Mohlo být využíváno jen v době tání, protože ve Sněžném potoce byl největší průtok vody. Jinak papírna používala na pohon parní stroj."
Koho oči bolí, nechoď do mlýna
Pro malé návštěvníky výstavy Kolo, kolo mlýnský připravili žacléřští muzejníci koutek, ve kterém je mimo jiné i magnetická tabule, na které si mohou sestavovat mlynářská přísloví.
Například „Koho oči bolí, nechoď do mlýna" napovídá, že v mlýnici bylo hodně prašno.
Bude Hrnčířův mlýn v Českém Meziříčí kulturní památkou? V plánu je muzeum mlynářství
I když současný stav Hrnčířova mlýna čp. 94 v Českém Meziříčí může svádět nezasvěceného návštěvníka k závěru, že by obec neměl hyzdit a měl by být raději zbourán, jednalo by se o tragický omyl. V regionu Královéhradeckého kraje není mnoho vodních mlýnů, které se v úplnosti dochovaly uprostřed obce.
Ze stavebnice vyroste vodní i větrný mlýn, motiv regionálních mlýnů z historických pohlednic je i na dílcích puzzle a v malé dílně si děti vyrábějí i svůj větrník. Uvidí také, jak vypadají vodníci z různých koutů světa, třeba z Japonska, z Ruska, i tradičního českého vodníka.
Výstava Kolo, kolo mlýnský se připravovala dva roky. Podklady poskytli soukromníci i lidé, kteří v bývalých mlýnech bydlí, nejvíc ale Státní okresní archiv v Trutnově.
V Městském muzeu v Žacléři je výstava přístupná do 31. srpna. A to je voda i na váš prázdninový mlýn!
Související
-
Doly Jan, Julie a Bohumír. Stopy hornictví východních Čech najdete v Žacléři a v měděném dole
Hornický skanzen Žacléř a areál dolu Jan Šverma jsou poslední dochovalou památkou na hlubinné uhelné hornictví ve východních Čechách, které je dokumentováno od 16. století.
-
Historický mlýn z Bělče ožívá. Skanzen v Krňovicích předvede...
Zemědělci mají na pilno. Je čas žní, kombajny i traktory zaplnily pole. Jenže dříve to všechno musely obstarat lidské ruce. Pprávě tento víkend si můžete vyzkoušet,...
-
Historický mlýn Dřevíček ve Velkém Dřevíči na Náchodsku se už těší na novou turistickou sezónu
Technická památka z třicátých let minulého století, mlýn Dřevíček u Hronova, vyžaduje náročnou péči. Všechny práce musí potomek mlynářské rodiny Arné Šubrt zvládnout.
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.