Jitka Ferbrová hledá přístup do jeskyně v horách ve Španělsku, ale z vody má přesto pořád respekt
Na cestách s doktorkou Jitkou Ferbrovou z Lázní Bělohrad. Protože od mládí milovala hory, rozhodla se prý pro studium medicíny, aby se dostala k Horské službě. Nastupovala ale na ARO v Jičíně. Láska k horám ji ale neopustila. Nicméně poté, co si vyzkoušela, jak “chutná” Mont Blanc nebo Matterhorn dobře ví, že i hory chtějí respekt.
Ten ale má, jak mi říká MUDr. Jitka Ferbrová z Lázní Bělohrad i v rozhovoru pro nejnovější vydání pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”, především z vody.
Ze Šumavy do východních Čech
Rodačka ze Šumavy, z pohoří, které se vrcholky nedotýká ani výšky patnáct set metrů, se nakonec dostala do podhůří Krkonoš. Jenomže ani to rázné lékařce nestačí. A tak často vyráží z východních Čech nejen do zmíněných Alp, ale také do Asie.
Stačí jen vyjmenovat místa, o kterých si na rozhlasových vlnách povídáme a bude vám jasné, že Jitka Ferbrová, lékařská ředitelka Lázní Bělohrad, má ráda adrenalinové destinace. Šesté nejvyšší pohoří na světě - Ťan Šan, Nepál, Čína, ale i Gabon, Saudská Arábie, to jen jen částečný výčet míst, o kterých v našem pořadu uslyšíte.
Sice pracovně, ale se zážitky cestovatelky
Čtěte také
Velice zajímavě, poutavě a také ale často neobvykle přímočaře a výstižně charakterizuje doktorka Jitka Ferbrová svoje cesty po světě. Mnoho z nich se uskutečnilo především z pracovních důvodů (i proto uslyšíte třeba o zážitcích z lázní v Číně), k jiným byly důvodem pracovní aktivity manžela.
Proto si povídáme o několikero výpravách do Brazílie. A připomeneme i exotický brazilský recept na zapečený banán.
Afrika a obvoďákem na ostrově v Indonésii
Čtěte také
Pochopitelně mě v rozhovoru o cestování s doktorkou Jitkou Ferbrovou musely zajímat i její zážitky z nemocnice Alberta Schweitzera v Lambaréné. Jako možná řada z vás posluchačů mám v paměti informace o studentské expedici, která v roce 1968 vezla léky do afrického Gabonu na západním pobřeží Afriky.
Proč se zrovna tam vydala lékařka z Lázní Bělohrad, ale také jaká byla její profesní zkušenost z působení na jednom z ostrovů Indonésie. Poblíž Bali na ostrově Lombok byla prý - jak to charakterizuje lakonicky a s nadhledem - Jitka Ferbrová “obvoďákem”.
Schweitzer, Suchl, Halliburton, Čáslavská a káva
Cestovat s námi budete tentokrát na vlnách Českého rozhlasu i prostřednictvím oblíbených knih doktorky Jitky Ferbrové. Jejich autory už znáte z mezititulku a také z fotografie u tohoto textu na webu. V mém cestovatelském kufříku jsem ale vezl na natáčení v Lázních Bělohrad také dva šálky na kávu, protože i ta patří - vedle četby - k zálibám energické lékařky.
Čtěte také
Pohodová hodinka utekla jako voda a my jsme se nedostali ani zdaleka ke všem zajímavostem z mnoha cest Jitky Ferbrové. O tom, jak třeba hledá přístup do jeskyní v horách ve Španělsku nad Alicante, jsme si ale popovídat stihli.
Všechno vám to podrobněji povíme na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a ČRo Pardubice s mým hostem u mikrofonu pořadu “Na cestách” tradičně v pondělí, tentokrát s datem 28. listopadu. Opět to bude po 18. hodině nebo si nás nalaďte v audio archivu Českého rozhlasu.
Váš Petr Voldán!
Související
-
Josef Borovka: V Africe jsou vděční za sebemenší pomoc. My v Evropě považujeme mnohé za samozřejmost
Mladý lékař Josef Borovka z nemocnice v Rychnově nad Kněžnou má za sebou několik humanitárních misí v Africe, setkal se s umíráním, s nemocemi, které už u nás nemáme.
-
Matěj Břeský, jičínský záchranář se srdcem v Africe. Nejen „malý Mauglí“ potřebuje lásku a pomoc
Představíme vám jednoho sympatického chlapíka z Jičína, který místo toho, aby jel na luxusní dovolenou, raději šetří peníze, aby pomohl nemocným dětem v africké Tanzanii.
-
V Africe zažijete za jeden den víc než tady za celý rok. A život se má prožít, ne jen tak proflákat
Česko - swahilsko - masajský slovník je dílem Východočecha, který je duší i srdcem Afričanem. Můj první plán byl vyjet za zvířaty do Afriky, ale našel jsem tam úžasné lidi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.