Jiřina a František Tlukovi oslavili 70 let společného života a vkročili do síně platinových svateb

25. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Redaktorka Eva Boudová zavítala s mikrofonem i kytičkou na platinovou svatbu Jiřiny a Františka Tlukových

Do síně platinových svateb v Hradci Králové vstoupil další pár. Jiřina a František Tlukovi oslavili 70 let společného života. 94letý pan František svou ženu miluje, obdivuje a respektuje celý život. Jeho o čtyři roky mladší žena Jiřina mu lásku a vzájemný respekt už od svých dvaceti let oplácí stejnou měrou. 

Mezi gratulanty na Novém Hradci Králové se s mikrofonem a kytičkou přidala i redaktorka Eva Boudová.

Karel Korunka, jeden z našich nejstarších aktivních hudebníků, oslavil se ženou platinovou svatbu

Karel Korunka, jeden z našich nejstarších aktivních hudebníků, oslavil se ženou platinovou svatbu

V následující reportáži pro vás máme mimořádný životní příběh. Karel Korunka je ve svých devadesáti letech jedním z nejstarších aktivních hudebníků u nás. V dechovém orchestru Podzvičinka hraje na křídlovku a na každý koncert ho doprovází jeho manželka. Tu si vzal před těžko uvěřitelnými 70 lety a před několika dny tak oslavili platinovou svatbu. 

Paní Jiřina Tluková se narodila v roce 1929. Vyučila se švadlenou, jehlou a nití se oháněla po celý svůj pracovní život a ještě i dlouho v důchodovém věku.

František Tluka se narodil v roce 1925. Stejně jako jeho otec byl celý život pokrývačem, i v době, kdy mu bylo přes 80 let tahal sám balíky lepenky na střechy coby soukromý podnikatel.

Oba manželé jsou „Hradečáci jako poleno". Jejich osudovám městem se stal právě Hradec Králové. Prožili tu spolu 2. světovou válku, při měnové reformě přišli o všechny peníze ušetřené na stavbu domu. Ale svůj vysněný dům si nakonec postavili.

Občas prý přišly i přeháňky v osobním životě, kterým se tak dlouhý vztah nemůže úplně vyhnout. Ale pan František o své ženě stále mluví jako o „své Jiřince", která se stala jeho jedinou, zato celoživotní výhrou.

Jiřina a František Tlukovi mají 3 děti, 7 vnoučat a 14 pravnoučat.

autoři: Eva Boudová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Kolekce krátkých rozhlasových her přinášejících nová dobrodružství Sherlocka Holmese a Dr. Watsona.

Jiří Hošek, bývalý zpravodaj Českého rozhlasu

15 případů Sherlocka Holmese

15 případů Sherlocka Holmese II.

Koupit

15 skvělých klasických případů Sherlocka Holmese, Případ Codex Euricianus, Případ s Lví hřívou, Případ s motýly Hilesia, Případ s Homo ludens a další v podání vynikajícho Miloše Kopeckého a neméně báječho sekundanta Vladimíra Ráže.