Jestli můžeme slonům něco závidět, tak je to stolování. Každý den klidně můžou hodovat i 20 hodin

15. leden 2022 08:18

Sloní jídelníček je plný voňavého a zdravého krmení. A sloni navíc s konzumací nespěchají a každý den klidně hodují i dvacet hodin! My se teď vypravíme v Safari Parku Dvůr Králové za třemi slonicemi, kterým zimní procházku zpestřila svačina složená zcela netradičně z vánočních stromků. 

Při té příležitosti se zoologa Jiřího Hrubého zeptala na další zajímavosti sloního života redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

V minulosti obývali sloni téměř celý africký kontinent s výjimkou těch nejsušších oblastí Sahary a nejvyšších pohoří. Nejdříve, ještě ve starověku, byli lidmi vyhubeni severoafričtí sloni - ti, které měl ve svém vojsku kartáginský vojevůdce Hannibal a překonal s nimi Alpy.

V průběhu 19. století byli sloni vytlačeni evropskými přistěhovalci z většiny Jižní Afriky a později následovala i Západní Afrika. Ještě ve 40. letech 20. století žilo v Africe 5 - 10 milionů slonů. S růstem lidské populace, kvůli konfliktům s farmáři a zemědělci a kvůli poptávce po slonovině slonů ve volné přírodě rapidně ubylo.

Uvádí se, že dnes žije v celé Africe asi jen 450 000 slonů.

Savanový slon, kterého chová Safari park Dvůr Králové, je známější a geograficky také rozšířenější. Je to největší suchozemský savec světa. Samci mohou vážit ve výjimečných případech přes 6 tun a dosahovat výšky 4 metry. Samice jsou drobnější, maximálně 3,5 tuny.

Čtěte také

Obrovské uši slonů slouží především jako prostředek k ochlazení muhutného těla - až dva metry velké ucho je protkáno hustou sítí cév, ve kterých se krev může ochlazovat.

Sloni jsou společenská zvířata, která žijí v rodinných skupinách. Vedoucím zvířetem každé rodiny je nejstarší samice, která je obklopena svými dcerami, syny a potomstvem svých dcer. Samci musejí rodnou skupinu opustit, jakmile dosáhnou věku 10 až 14 let a od té doby žijí nejprve v mládeneckých družinách nebo později solitérně.

Jednotlivé příbuzné rodiny tvoří klan a jsou i nadále v kontaktu a alespoň občas se setkávají a migrují společně. V komunikaci i na velké vzdálenosti jim pomáhá celá série zvukových signálů včetně infrazvuku. Velké klany mohou čítat až 200 jedinců a v minulosti byla stáda mnohdy až tisícihlavá.

Čtěte také

Role vedoucí samice v přežívání sloních skupin je naprosto zásadní. Díky výborné paměti se slonice skvěle orientují v terénu a v obdobích nedostatku jsou schopny nalézt místa s potravou a vodou. Sloni jsou býložravci, kteří za den zkonzumují krmnou dávku o hmotnosti přibližně 5 procent jejich váhy - což představuje až 300 kg rostlinné potravy za den.

Březost samic trvá 22 měsíců, zpravidla se narodí jedno mládě. Mládě je kojeno 4 roky a i poté je ještě několik let odkázáno na pomoc matky a dalších člnů stáda. Slůňata ohrožují lvi, hyeny a krokodýli.

Sloni se v přirozených podmínkách dožívají asi 65 let a umírají jakmile se jim zcela obrousí jejich stoličky a přestanou tak být schopni přijímat potravu.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio