Je fajn mít dobré sousedy. To platí i v Safari Parku Dvůr Králové. Aneb soužití noháčů a komby

17. srpen 2019 10:18

Není nadto mít dobré sousedy. A platí to i ve světě zvířat. Safari Park Dvůr Králové teď nově nabízí pohled na soužití dvou druhů nočních zvířat - noháčů a komby. Samečka poloopičky komby ušaté a hlodavce noháče jihoafrické najdete poblíž sloního výběhu v jednom z domečků městečka Tiébéle. 

Za dne tam vstoupíte do světlemodrého šera, které nočním zvířatům navozuje noc.To je čas, kdy ve volné přírodě opouštějí své úkryty a pátrají po potravě. V safari parku tak v dolním patře expozice uvidíte noháče, nahoře ve větvích kombu.

Zoologové Radek Hlávka a Michal Podhrázský o tom přesvědčili redaktorku Danu Voňkovou.

Africké městečko Tiébéle v Safari Parku Dvůr Králové

Komby jsou malí noční primáti a jejich zvláštností jsou velké uši, velké oči a delší "klokaní" zadní nohy. Uši se skládají ze čtyř částí, které umí tyto poloopičky šikovně ohýbat, což jim umožňuje slyšet i sebemenší hmyzí pohyb.

Hmyz je základní složkou potravy komby

V Safari Parku Dvůr Králové teď nově sameček komby ušaté obývá společnou expozici s noháči jihoafrickými v imitaci afrického městečka Tiébélé.

Noháč jihoafrický je stejně jako komba noční živočich

Právě v noci se ve volné přírodě vydává za potravou a sbírá semena, hlízy a stonky, i drobné živočichy jako například kobylky a brouky.

Čtěte také

Při krmení se sklání dopředu a stojí na všech čtyřech, takže připomíná králíka. Když se necítí ohrožen, pohybuje se po všech čtyřech končetinách, při nebezpečí skáče po zadních prodloužených nohách a připomíná klokana.

Je vždy v pohotovosti, má výborný zrak, čich a sluch. Obvykle žije v párech. Samice tohoto hlodavce rodí jen jedno plně vyvinuté mládě vážící 250-300 gramů, mláďata dospívají ve třetím roce svého věku.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související