Hroši i s mládětem jsou už k vidění v letním výběhu Safari Parku Dvůr Králové

4. červen 2019 10:52
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hroši i s mládětem jsou už k vidění v letním výběhu Safari Parku Dvůr Králové

Teplé počasí konečně dovolilo ošetřovatelům ve dvorském safari parku převézt ze zimoviště do letního výběhu čtveřici hrochů včetně jejich nového přírůstku. Až do konce hlavní sezony tak můžete během procházky v pěším safari vidět venku dvě dospělé samice Hulu a Monu, samce Mika a mládě, jemuž jsou teď tři a půl měsíce.

Nejdříve ošetřovatelé přestěhovali dvojici Hulu a Mika, pak je následovala matka s mládětem. Oba přesuny, během kterých musela nastoupit těžká technika včetně jeřábu, trvaly okolo dvou hodin.

Zoolog Jiří Hrubý potvrdil redaktorce Daně Voňkové, že zvířata se umí v každém situaci správně rozhodnout.

Nejnebezpečnější zvíře Afriky opět ve dvorské ZOO. Po 14 letech se vrátili hroši!

Hroši se vrátili do ZOO Dvůr Králové

Ti, kdo jezdí do Afriky, dostávají před návštěvou přírodních rezervací jednu radu: „Nikdy nepodceňte hrocha, může vás to stát život." Tedy žádný lev, krokodýl nebo slon. Nejnebezpečnějším zvířetem Afriky je hroch!

Stěhování skupiny bylo rozděleno na dvě části záměrně, aby si zvířata na změnu prostředí zvykala zvlášť.

„Mládě je v letním výběhu s velkou vodní nádrží umístěno vůbec poprvé. Původně jsme zamýšleli převézt nejprve jeho s matkou. Jenže si postavilo hlavu a nepodařilo se nám ho v ten den nalákat do bedny. Proto jsme v pondělí odpoledne přestěhovali místo nich Hulu a Mika,“ vysvětluje zoolog Jiří Hrubý a dodává, že Hula s Mikem na přesun zareagovali velmi dobře a ještě ten den se pářili.

Hroši i s mládětem jsou už k vidění v letním výběhu Safari Parku Dvůr Králové

Tříměsíční a okolo 80 kilo vážící samec se narodil v polovině února samici Moně.

Hroší skupina ve Dvoře Králové hlásí přírůstek. A brzy by měla mít dokonce už pátého člena rodiny

Safari Park Dvůr Králové hlásí přírůstek u hrochů

Mike, Hula, jejich mládě Hugo a další samice Mona tvoří v Safari Parku Dvůr Králové čtyřčlennou hroší skupinu. Otcem nově narozeného mláděte se stal třiatřicetiletý samec Mike předloni dovezený ze Stuttgartu. 

První hroší mládě v této skupině však přišlo na svět už na konci roku 2018, porodila ho sedmiletá Hula. Malý samec ale šest týdnů po porodu bohužel uhynul.

„Vše se zpočátku zdálo být v pořádku, ke konci ledna však mládě náhle přestalo od matky sát mléko. Obě samice jsou prvorodičky a úspěšný odchov prvních mláďat je spíše vzácný. Přesto doufáme, že Monino mládě má nejkritičtější období už za sebou a bude jenom prospívat,“ říká zoolog.

Celou hroší skupinu můžete nyní sledovat každý den ve výběhu v pěším safari.

autor: baj | zdroj: Safari Park Dvůr Králové
Spustit audio

Související