Jak se kdysi cestovalo aneb putování do historie s pracovníkem zámku Ratibořice Milanem Zálišem
Ratibořice, Babička Boženy Němcové, vévodkyně Zaháňská - průsečíky místa, díla i osob jsou jasné. A doba? Vlastně také. Ale protože jste na internetových stránkách, věnovaných rozhlasovému pořadu "Na cestách s Petrem Voldánem", přece jenom se na známá místa i život některých osobností podíváme z možná netradičního úhlu.
Jak se vlastně tehdy cestovalo? Čím a kam jezdila vévodkyně, jak cestovala Božena Němcová, co obnášela cesta z Ratibořic do Zaháně, do Kuronska nebo daleké Itálie? Byly třeba už tehdy cestovní doklady? Jezdila aristokracie s kufry a kde na cestách nocovali cestující z kočárů či poštovních vozů? A proč zrovna poštovních?
Čtěte také
Pokud i vás už někdy napadly podobné otázky, pak nejen čtete ty správné řádky, abyste získali odpovědi alespoň na některé z nich. Ještě víc se můžete dozvědět z dalšího pokračování oblíbené talk show Českého rozhlasu "Na cestách", do které jsem si tentokrát pozval regionálního historika, pracovníka zámku Ratibořice Milana Záliše.
Milovníka historie i obdivovatele (kromě východočeského regionu) kraje na jihu Čech, tak jak o něm psal Ladislav Stehlík v Zemi zamyšlené, vášnivého houbaře, ale také neobvykle zcestovalého cestovatele. Nebyl v Evropě jen v pár zemích - výčet je do prstů na jedné ruce, jak ostatně Milan Záliš v rozhlasovém pořadu prozradí přesněji.
Z Ratibořic po Evropě
Čtěte také
U mikrofonu jsme se sešli - kde jinde než v Ratibořicích. A první předmětem z mého cestovatelského kufříku, který jsem před Milana Záliše položil a který hned spustil jeho zajímavé vyprávění, byla kniha "Kateřina Zaháňská".
V pořadu Na cestách s námi pak putuje Kateřina Frederika Vilemína Benigna vévodkyně Zaháňská a princezna Kuronska z letního sídla u České Skalice nejen do už zmíněné, asi 230 kilometrů vzdálené Zaháně. Nejen s ní, ale i s dalšími aristokraty i běžnými cestujícími se vydáváme na cesty třeba také do dvanáct set kilometrů vzdáleného Kuronska v Pobaltí nebo do slunné Itálie.
Kočáry a zájezdní hostince
Čím se cestovalo? Jak kdo a čím - pěšky nebo kočáry. Jak pohodlné to bylo mnohahodinové či několikadenní cestování? Milan Záliš ví podrobnosti a v rozhovoru se o ně s vámi podělí - včetně podrobností o technických detailech odpružení kočárů. Nebo o tom, kde i na špatných cestách vezl a kdo - byť byl cestujícím - musel i kočár tlačit.
Čtěte také
Zastavíme se také v zájezdních hostincích. I když aristokracie při dlouhých cestách využívala také sídla příbuzných či přátel.
Co to byly "Kavalírské cesty"
Putování dlouhé i několik let, to byly svého času zvláštní cesty synů šlechtických vrstev, kteří jimi završili vzdělávání a sbírali na nich zkušenosti v různých koutech světa. Cílem těchto cest byla hlavně Itálie, Nizozemí, Francie nebo Španělsko. Tedy místa, kam míří tisíce turistů i dnes, byť s jiným cílem.
Kufry nebo bedny, příbory i porcelán
Když se tehdy příslušníci šlechtických rodů vydávaly ze svých sídel na ta letní a naopak, znamenalo to často, že se s nimi stěhoval nejen personál, ale i velká část vybavení, včetně třeba porcelánu.
Milan Záliš přidá v rozhovoru podrobnosti o speciálních zavazadlech. Nejen to, dotkneme se i cestovního oblečení dávných časů nebo kvality cest u nás i v Evropě.
Raději teplo než na sever
A kam jezdí rád můj host z nejnovějšího vydání pořadu "Na cestách"? Milan Záliš dává přednost teplu před severskými státy. A jak uslyšíte, většina jeho cest je spojena ani ne tak s koupáním nebo sluněním, ale zase s historií. Rád jezdí vlakem jako jeho oblíbená literární postava Hercule Poirot.
Mimochodem, vlakem jezdila i Božena Němcová, abych naše rozhlasové povídání vrátil zpět do Ratibořic. A víc už neprozradím - vaši zvědavost, zaměřenou na cestování v časech minulých, se budeme snažit ukojit s Milanem Zálišem na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Českého rozhlasu Pardubice v pondělí 17. října po 18:00. Nebo si nás najděte kdykoli v audio archivu.
Váš Petr Voldán
Související
-
Ratibořické údolí spjaté s Kateřinou vévodkyní Zaháňskou
Ratibořické údolí, jedno z nejnavštěvovanějších míst u nás, je úzce spjaté nejen se spisovatelkou Boženou Němcovou, ale i s Kateřinou vévodkyní Zaháňskou.
-
Ratibořice a Babiččino údolí nabízí spojení přírody s českými tradicemi i literaturou
Zveme vás na zajímavá místa našeho kraje a dnes vás zavedeme do Ratibořic. Babiččino údolí nabízí mnohá zastavení, na své si přijdou nejen dospělí návštěvníci, ale i děti.
-
Hned s několika novinkami vítá letošní návštěvníky zámek v Ratibořicích ležící v Babiččině údolí
Památky v Královéhradeckém kraji jsou už přístupné, na mnoha místech mohou turisté vidět oproti předchozím sezónám nové prvky. Co nabízí ratibořický zámek?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.