Iniciativa Lékaři pomáhají Česku se snaží vysvětlit učitelům význam a důležitost antigenních testů

11. prosinec 2020

V Česku pokračuje dobrovolné testování pedagogů na koronavirus. Antigenní testy si ale například v Královehradeckém kraji nechala provést jen malá část z nich. To se snaží změnit iniciativa „Lékaři pomáhají Česku". Jeden z jejích členů důležitost a bezpečnost testování vysvětloval učitelům pomocí online přenosu.

Čtěte také

„Rád bych se vám představil. Jmenuji se Radek Mounajjed a jsem lékař."
Tak začala online prezentace iniciativy Lékaři pomáhají Česku. Podle samotného doktora Mounajjeda je určená učitelům všech českých i moravských škol.

Během asi pětadvaceti minut se jim pokusil vysvětlit, proč by se měli nechat otestovat.
„Člověk může být infekční a mít vysokou virovou nálož, ale on o tom neví. To je jeden základní problém u této choroby."

Antigenní testování je důležité a rozhodně není nebezpečné. Právě tak se dá ve zkratce shrnout to, co se dozvěděli učitelé po celé republice prostřednictvím živého online přenosu

Živě sledovala prezentaci například Iva Třísková, speciální pedagožka jedné ze základních škol v Náchodě. S testováním problém nemá, argumenty doktora Mounajjeda ji přišly logické.
„Podal nám to velmi srozumitelnou cestou a moc pěkně."

Čtěte také

Řada jejích kolegů ovšem názor nezměnila. Na mikrofon to ale v drtivé většině komentovat nechtěli.
„Já vám to soukromě můžu říct, ale do rozhlasu ne."

Mimo záznam ale argumentovali třeba tím, že by se testovat měly i děti a jednorázové testování je prý navíc zbytečné.

Čtěte také

Například učitelka, která se představila jen jako Jitka, by uvítala jiný druh testů.
„Aby nás otestovali jestli máme protilátky. Protože se obávám, že když se teď nechám otestovat, tak mohu být negativní, ale za dva dny mohu už být nakažená. A přitom pak už na testy ani nemusím jít."

Podobný názor má řada jejich kolegů. V Královehradeckém kraji projevila předběžný zájem asi čtvrtina z dvanácti tisíc pedagogů, na testy jich od minulého pátku zatím přišlo necelých devět stovek, tedy zhruba sedm procent. Ostatní mají ještě týden možnost využít bezplatné otestování.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.