I v Rychnově nad Kněžnou funguje pro případnou pomoc seniorům speciální telefonní linka

24. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pohled na město Rychnov nad Kněžnou

Stejně jako další města pomáhá v těchto dnech i Rychnov nad Kněžnou svým obyvatelům. Především senioři se mohou každý všední den mezi osmou a patnáctkou hodinou obrátit na telefonní linku 771 139 772. Dobrovolníci tam vyřídili už desítky žádostí o pomoc.

Čtěte také

„Ať už je to žádost o nějakou radu, nákup, donášku léků nebo něco podobného. Popřípadě i donášku roušek, protože funguje akce Rychnov šije a jen za víkend bylo ušito asi 500 roušek. Takže si troufám říct, že jsme zatím v pohodě," říká nezávislý starosta Rychnova Jan Skořepa s tím, že žádostí o pomoc zatím na infolince není mnoho.

„Musím říct, že se mezi lidmi probudila velká solidarita. Tak podle počtu žádostí o pomoc soudím, že sousedé, popřípadě známí, nakupují seniorům, kteří by měli zůstávat trvale doma."

Stejně jako na ostatních místech v Česku i v Rychnově podle nařízení vlády omezili provoz nebo uzavřeli některá zařízení. Nefungují například školy a školky, postaráno je ale o klienty domova seniorů.

Pohled na město Rychnov nad Kněžnou

„Snažíme se v rámci možností sociální služby jak vlastními silami, tak přes město, zásobovat ochrannými pomůckami tak, aby nedošlo k ohrožení těch stařečků, kteří tam žijí."

V omezeném režimu funguje i samotný městský úřad

Přesto je podle starosty Jana Skořepy možné i v Rychnově úřední záležitosti vyřídit.
„Úřad je zavřený. Klient, který potřebuje něco neodkladně vyřídit, zavolá příslušnému úředníkovi nebo se s ním spojí e-mailem. A úředník si ho u dveří vyzvedne, aby se tu neshromažďovalo víc lidí a nezvyšovalo se riziko přenosu viru."

Městský úřad v Rychnově nad Kněžnou vyřizuje záležitosti občanů v pondělí od 8 do 11 a ve středu od 13 do 16 hodin.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

Jack London Tulák po hvězdách

Tulák po hvězdách

Koupit

Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.