Dobrovolníci zajišťují nákupy, dovoz jídel nebo léků. V České Skalici se o to stará skupina skautů
Města a obce po celé republice nabízí aktuálně pomoc starším lidem a zdravotně znevýhodněným. Ať už prostřednictvím zaměstnanců pečovatelských služeb, úředníků nebo třeba dobrovolníků. Ti nejčastěji zajišťují nákupy, dovozy jídel nebo léků. V České Skalici na Náchodsku se o zmiňované věci stará skupina skautů.
„Dobrý den, tady skauti Česká Skalice. Pane Kejzlare, já mám na dnešek úkol vám přivézt nákup."
Oldřich Rejl je zástupce vůdce střediska místní organizace Junák - Český Skaut a také jedním z těch, kteří jsou v České Skalici aktuálně k dispozici zdravotně handicapovaným a seniorům nad 65 let. S jedním z nich se právě telefonicky domlouvá na dodání nákupu.
„Tak za hodinku jsem u vás."
Čtěte také
Ještě předtím ale Oldřich Rejl na radnici vyzvedává smlouvu mezi dotyčným seniorem a městem Česká Skalice. Je ve čtyřech vyhotoveních.
„Prosím vás, tady aby to pan Kejzlar podepsal," připomíná mu při předání nezávislá starostka města Zuzana Jungwirthová.
Smlouva je poměrně jednoduchá, základem je to, že město první nákupy zaplatí ze svého rozpočtu, senioři se zavazují utracenou částku městu následně splatit.
„Do čtrnácti dnů má povinnost poslat onu domluvenou částku na účet města."
Se smlouvou a seznamem se jde na nákup, ten trvá asi půl hodiny a hned potom následuje cesta k rodinnému domku do okrajové části České Skalice. Krabici s potravinami Oldřich Rejl pokládá za vstupní branku.
„Pane Kejzlare, já vám to tady položím. Neměli bychom k sobě moc přistupovat."
Čtěte také
Jednasedmdesátiletý Jiří Kejzlar žije v domku s manželkou, na nákup by si bez problémů byli schopní dojet, s humorem ale říká, že chce být příkladem pro ostatní.
„Jestliže se my starci na chmelu nemáme moc pohybovat po venku, tak budiž čest a sláva této službě."
Podobné služby seniorům už nabízí velká část měst a obcí v republice. Na Náchodsku je to zatím tak, že počet dobrovolníků zatím výrazně převyšuje počet zájemců. Třeba v Hronově je dobrovolníků dvanáct a senioři žádající dovážku čtyři, v Červeném Kostelci je lidí schopných zapojit se do zásobování seniorů čtyřicet, zájemci jsou ale zatím jen tři. No a ve dvacetitisícovém Náchodě jsou dobrovolníků také desítky, zájemců zatím jen osm. Ale stejně jako tady v České Skalici i jinde předpokládají, že zájemců bude postupně přibývat.
Související
-
Královéhradecký kraj obdržel první zásilku 23 400 respirátorů FFP2 dovezených státem z Číny
Královéhradecký kraj obdržel 23,4 tisíce kusů. Respirátory FFP2 rozdělí především mezi zdravotnickou záchrannou službu a své nemocnice.
-
Jak používat roušku a starat se o ni. Co je nutné dodržovat a co naopak nefunguje
Moc děkujeme všem, kteří nosí roušky a chrání tak sebe i ostatní. Aby ovšem roušky plnily svůj účel, je nutné dodržovat pravidla při jejich používání a také se o ně starat.
-
V Červeném Kostelci na Náchodsku rozdávají zdarma obyvatelům města roušky s nanovlákny
Každý z více než osmi tisíc obyvatel Červeného Kostelce má nárok na roušku zdarma. Radnice se na tom domluvila se zástupci firmy, která roušky s nanovlákny vyrábí.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Fico se chce zapsat do dějin. Tmelem koalice budou trestní stíhání, míní novinář Němeček
-
Prezident Pavel: Představa Ruska o jednání o míru je v tom, že předloží své požadavky a svět se s nimi smíří
-
Rekonstrukce Automatických mlýnů se povedla. Snad ještě zpřístupnit nábřeží, říká architekt Pleskot
-
‚Titul mistra světa třikrát po sobě je něco nevídaného.‘ Peter Sagan ukončil kariéru v silniční cyklistice