Hradecké minuty! Biografy v Hradci Králové za první republiky. Část 1
Rozkvět kinematografie se promítl také do kulturního a společenského života v Hradci Králové. Koncem 20. let 20. století bylo v politickém okrese Hradec Králové celkem 11 biografů. Kromě královéhradeckých Grand-Bio Sokol, Bio Central a Lido Bio na Pražském Předměstí fungovaly i v okolních obcích biografy v Černilově, Dobřenicích, Lhotě pod Libčany, Novém Hradci Králové, Pouchově, Praskačce a v Třebechovicích pod Orebem.
Grand-biograf Urban - Grand-Bio Sokol Hradec Králové
První kinematografickou koncesi získal v Hradci Králové Jaroslav Urban, majitel Grandhotelu Urban. Grand-biograf Urban zahájil svoji činnost v říjnu 1911, promítalo se v prostorách sálu projektovaného Janem Kotěrou - posléze nazývaného Palmová zahrada.. V roce 1920 získala kinematografickou koncesi Tělocvičné jednota Sokol Hradec Králové, která provozovala filmová představení v Grandhotelu pod názvem Grand-Bio Sokol. Poslední filmová projekce v prostorách Grandhotelu proběhla 19. října 1930.
Grand-Bio Sokol Hradec Králové
Po dostavbě nové sokolovny na Eliščině nábřeží v roce 1930 se přesunula produkce filmových představení do této budovy. V předsálí, kam se vstupovalo zvláštním vchodem z nábřeží, byla k dispozici šatna, kuřárna, cukrárna a kavárna. Sál měl kapacitu 788 sedadel, z toho 592 míst v přízemí a 196 na galerii. Promítání bylo zahájeno dne 26. října 1930 filmem s legionářskou tematikou s názvem Plukovník Švec.
Hradecké minuty můžete sledovat a poslouchat ZDE.
Související
-
Hradecké minuty! Historička Pavla Koritenská vás postupně provede prvorepublikovým Hradcem Králové
V rámci oslav 800 let od první písemné zmínky o Hradci Králové a také oslav 80 let od zahájení rozhlasového vysílání z Hradce Králové jsme připravili Hradecké minuty.
-
Pavla Koritenská: Žáci a učitelé jsou pořád stejní, jen rostou jejich možnosti přístupu k informacím
Budeme si povídat o škole a historii školství na Královéhradecku, kdy neexistovaly moderní technologie a učilo se pomocí školních obrazů. Naším hostem je Pavla Koritenská.
-
Hradec má detektivní dějiny. A přívlastek Králové je novodobá záležitost, říká historička Vojtíšková
Hostem Lady Klokočníkové v rozhlasové kavárně je doc. PhDr. Jana Vojtíšková, Ph.D., historička a archivářka působící na Univerzitě Hradec Králové.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.