Historii velikonočních zvyků a tradic v našem regionu vám přiblíží Iva Ondráčková
Velikonoční svátky jsou pro mnohé z nás nejkrásnějšími svátky v roce. Pro někoho jsou oslavou jara, pro někoho největšími křesťanskými svátky v roce.
Čtěte také
Velikonoce jsou oblíbenými svátky jara a stejně jako při jiných slavnostních příležitostech i o Velikonocích si my, Češi, potrpíme na dobré jídlo a vybrané laskominy. Jde o jedny z našich nejkrásnějších svátků. Kromě pomlázek, kraslic a křesťanských oslav jsou především oslavami příchodu jara.
Velikonoční svátky jsou nejen svátky křesťanskými, ale i oslavou jara a jarní rovnodennosti, proto se vaří i z právě rašících čerstvých bylin.
Celý rozhovor s Ivou Ondráčkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:
Související
-
Hanácká tradice zdobení kraslic slámou našla svého mistra v...
Na velikonoční návštěvu do Červeného Kostelce k paní Anně Rusové, která patří mezi nejuznávanější krasličářky u nás, se vydala Romana Pacáková. A bylo to povídání n...
-
Bílá sobota a její tradice. Patří k ní oheň, mazanec, ale také poklepávání na kapsu. Co to znamená?
Hody, hody, doprovody aneb Velikonoce nejen na Jičínsku. Jidáše, beránek, líto, kraslice, kočičky. Předměty a pokrmy, které provázely velikonoční svátky našich předků.
-
Víte, co všechno se na Velký pátek smí a naopak nesmí dělat? Jak naši předkové prožívali tento den?
Na Velký pátek se otevírá země s ukrytými poklady, také se nesmí pracovat na poli, prát, péct ani uklízet - to jsou jen některé ze zvyků, které si v tento den připomínáme.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.