Historické vozy rodinného muzea veteránů v Kuksu už prohlížejí mechanici a chystají je na zimu

22. listopad 2019 10:03

Muzeum veteránů v Kuksu na Trutnovsku má před sebou poslední víkend sezony. Své brány otevře pro návštěvníky při příležitosti vánočních trhů v obci v sobotu i v neděli. Už teď to ale uvnitř muzea vypadá tak trochu jako v historické mototechně. Některé modely totiž už mechanici začali zazimovávat. Pozvání spolumajitele muzea Dušana Erlebacha přijala reportérka Jana Házová. 

Vešli jsme do prostor muzea, kde hraje stylová hudba. Muzeum má před sebou poslední víkend, kdy bude otevřeno pro veřejnost.

Čtěte také

Co všechno tedy čeká muzejní exponáty, protože když se rozhlédneme po klasické dílně, tak musí člověk stále něco otírat a leštit.

„Leštilo se neustále. Samozřejmě prašnost je ve vzduchu. Takže aby měli návštěvníci vždy expozici perfektně připravenou. Neříkám, že vždy každý den se exponáty leští, ale údržba probíhá neustále. Ať už jde o exponáty nebo celkový prostor muzea. Teď na zimu se exponáty přikrývají plachtami, aby se uchovaly do jara v čistotě," vysvětluje Dušan Erlebach.

Rodinné muzeum veteránů
se nachází v secesní továrně v samém středu malebné obce Kuks. Pro milovníky historie jsou zde k vidění historická vozidla různých značek, motoristické doplňky, prototyp motocyklu Járy Cimrmana, sbírka fotografických přístrojů, šicích strojů a mnoho dalších zajímavostí.

Jak probíhá zazimování takové prostoru muzea veteránů?
„Jedná se o autoveterány, kteří nejsou nároční na vytápěnou teplotu. Je to tedy možné zazimovat v tomto prostoru tak, jak to je. Je to nevytápěný prostor, proto sem ani návštěvníky nezveme přes zimní období. Protože by nám tady zbytečně mrzli."

Ve vzduchu je cítit benzín a olej

„Je to samo sebou. Jedná se sice o stroje bez náplní, aby bylo vystavení bezpečné. Ale neustále to z nich vlastně cítíme."

Historické vozy rodinného muzea veteránů v Kuksu se už připravují na zimu

Vidíme už jeden vůz schován pod plachtou.
„Můžeme nahlédnout. Pod plachtou se ukrývá stroj MGA z roku 1960. Je to sportovní, anglický vůz pro dva, roadster. Na víkend se ještě naposledy odplachtuje a potom bude zakrytý až do jara."

Kdo by si chtěl veterány v Kuksu prohlédnout ještě v letošním roce, tak má poslední příležitost o tomto víkendu před zazimováním muzea.

autoři: Jana Házová , baj
Spustit audio

Související