Gravidita po čtyřicítce? Proč ne, znáte ale rizika těhotenství v pokročilejším věku?

16. srpen 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Těhotenství, vyšetření ultrazvukem

Primář Gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Náchod MUDr. Marek Střecha s naší radioporadně na téma: gravidita ve vyšším věku a další otázky spojené s těhotenstvím a porodem.

Mateřství po 35., nebo dokonce 40. roce věku. Takový je trend posledních deseti let. Jak stoupá věk matek, narůstá i počet rizikových těhotenství. To s sebou však přináší značná rizika jak pro dítě, tak i pro matku.

Od kdy se na ultrazvuku pozná těhotenství? Kolik vyšetření vás čeká? A je to bezpečné?

Těhotenství

Radioporadna: MUDr. Ivana Kacerovská Musilová - Kolik ultrazvukových vyšetření vás čeká v těhotenství? Kdy se těhotenství pozná a je vyšetření bezpečné? Zajímavá osobnost je hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové každý všední den po 11. hodině.

Těhotenství ve vysokém věku s sebou nese řadu komplikací. První souvisí již se samotným početím. Vrchol plodnosti je u žen mezi 18. a 30. rokem věku. Po 35. roce dochází ke snížení počtu vajíček a jejich kvality, čímž se snižuje i schopnost ženy otěhotnět.

Řada žen, které své mateřství odsunou za tuto věkovou hranici, musí využít metod asistované reprodukce, protože bez této pomoci by se mateřství nedočkaly. Jenže i metoda asistované reprodukce u žen nad 40 let vykazuje horší výsledky než je tomu u mladších žen.

Z hraničí se v období těhotenství považuje 24. týden

Bez rizik není ani vlastní průběh těhotenství starších žen. Častým problémem je například vysoký krevní tlak a diabetes. S věkem matky úměrně stoupá riziko potratu i předčasného porodu.K vážným komplikacím starých matek patří rovněž mimoděložní těhotenství. Jeho výskyt je u této věkové skupiny častější.

Starší matky se setkávají s potížemi nejen při početí a v průběhu těhotenství, ale i během samotného porodu.

Celý rozhovor s MUDr. Markem Střechou si můžete poslechnout v našem rozhlasovém audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová