Falešně pozitivní výsledky antigenních testů na covid působí některým firmám problémy ve výrobě

9. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Povinné testování na koronavirus v ostravské huti Liberty

Zástupci některých firem v Česku si stěžují na falešně pozitivní výsledky antigenního testování zaměstnanců na koronavirus. Trvá totiž několik dnů a někdy i dokonce týdnů, než se zaměstnanci vrátí do práce. Případů, kdy byli přitom doma úplně zbytečně, je podle zástupců Hospodářské komory celá řada.

Čtěte také

„Ve středu mě vyšel pozitivní antigenní test," vypráví svoji osobní zkušenost zaměstnanec společnosti Farmet Česká Skalice Lukáš Krtička.

Okamžitě tak zamířil domů a v nedaleké náchodské nemocnici se objednal na přesnější PCR test.
„Nejbližší volný termín byl až v pátek."

O tom, že je negativní a koronavirus tak nemá, se dozvěděl tedy až v pátek večer, před víkendem ale už nestačil kontaktovat svého obvodního lékaře. Ten mu tak neschopenku ukončil až v pondělí ráno.
„V pondělí odpoledne jsem teprve mohl jít znovu do práce."

Právě takové případy přitom komplikují výrobu, říká vedoucí jednoho z provozů ve firmě Farmet Radka Lišková.
„Musíme jejich práci někým nahradit. Výroba se nedá zastavit, ta zkrátka musí jet pořád."

Antigenní testy (ilustr. obr.)

V této firmě se přitom stalo, že při jednom kole testování vyšlo falešně pozitivních dokonce osm lidí.

Podle Radky Liškové navíc některým zaměstnancům nechtěl praktický lékař po negativním PCR testu pracovní neschopnost ukončit a pracovníci tak firmě chyběli i dva týdny.
„Musíme lidi přemlouvat, aby dělali přesčasové hodiny, protože práci musí místo chybějícího pracovníka udělat někdo jiný."

Čtěte také

Podobné případy se dějí po celé republice. Potvrzuje to viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.
„Stojí to spoustu peněz a spoustu neudělané práce."

Ve Farmetu Česká Skalice přitom zaměstnance testují zdravotníci soukromé společnosti, a výsledky by tak měly být spolehlivější, než v případě samotestování.

Právě pro něj řada firem používá antigenní testy, kterým Ministerstvo zdravotnictví udělilo výjimku.
„Výjimku dostala obrovská řada testů v době, kdy nebylo možné je nějakým způsobem porovnat. Firmy si je nakoupily a chtějí je samozřejmě spotřebovat, nechtějí je zahazovat."

Výjimku má aktuálně víc než sedm stovek testů, Ministerstvo zdravotnictví zatím o regulaci jejich počtu neuvažuje. Na otázku, jestli někdo skutečnou účinnost testů prověřuje, odpověď nepřišla.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.