Expedice Monoxylon III proplula na člunu z dubového kmene 400 kilometrů Egejským mořem
Experimentální archeologická expedice Monoxylon III má za sebou další úspěšnou misi. Tentokrát se východočeští mořeplavci vypravili do Egejského moře, kde otestovali možnosti šíření zemědělství v pravěku a také zkoumali jakým způsobem se tehdy osídlovalo Středomoří. Do plavidla vytesaného do dubového kmene usedli členové expedice po dlouhých 21 letech.
Expedice Monoxylon III vyrazila na svoji misi 25. května z řeckého Lavria a do svého cíle na ostrov Kréta doplula 9. června. Za 15 dní zvládli východočeští mořeplavci ve vlnách Egejského moře více než 400 kilometrů dlouhou trasu.
Experimentální archeologie umožňuje nahlédnout do pravěku. Ale ne každý experiment musí vést k cíli
Hostem Petra Voldána byl v pondělí 20. května po 18. hodině docent Radomír Tichý z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové. Velký propagátor takzvané experimentální archeologie, která ověřuje historické domněnky a hypotézy v praxi.
To nejnáročnější čekalo výpravu téměř na samotném konci, kdy musela zvládnout zhruba 120 kilometrovou etapu.
„To není ani srovnatelné třeba s maratonem. Protože na ten vyběhnete a běžíte, bude vám tam těžko a tak dál, ale běžíte do cíle. Tady to je věc, kde je to naprosto jiné. Hodinu a půl nebo dvě hodiny pádlujete a potom máte přestávku," říká o trase ze Santorini na Diův ostrov člen výpravy Jiří Miler.
Úsek z Attiky na ostrov Milos, s významným zdrojem obsidiánu, byl shodný s řeckou expedicí Papyrela 1998, která ji zdolala na rákosovém člunu. Ten se ale moři chová úplně jinak, než dlabaný člun.
„My jsme se snažili do toho pádlováním vnést aktivní prvek, že plavidlo chce mít svůj vlastní osud, svůj vlastní směr. A že dokáže případně rychlost zvyšovat, protože je to už skutečně člun, zárodek opravdové lodi," popisuje výhody devítimetrového plavidla vedoucí výpravy Radomír Tichý.
Cílem expedice bylo zjistit možnosti šíření zemědělství v pravěku
Archeologové si také udělali představu o tom, jak mohl být osídlen Kypr, nebo jak se šířilo sopečné sklo mezi Sicílií a pobřežím Tuniska.
Podrobnosti najdete na webových stránkách expedice MONOXYLON
Výprava také zkoumala možnost přepravy malých zvířat.
„Paleozoologové uvádí, že zvíře nemůže delší dobu ležet svázané v tom člunu a v tu chvíli začne jít o rychlost. My jsme snažili rychlost zvyšovat, přidali jsme plachtu. A ta rychlost by se za příznivého větru asi dokázala přiblížit osmi kilometrům v hodině. A to je už rychlost velice zajímavá i pro případnou přepravu domácích zvířat," říká Radomír Tichý.
Devítimetrový člun, který váží 1,3 tuny, by se měl vrátit do Archeoparku ve Všestarech, kde by mohla vzniknout expozice ze všech výprav.
Související
-
Jako kluk přečetl všechny Štorchovy knížky. A zrodila se láska k experimentální archeologii
Docent Radomír Tichý si umí plnit klukovské sny. Jedním z nich bylo určitě stát se archeologem. A dalším splněným snem je Centrum experimentální archeologie ve Všestarech,.
-
Uprostřed Rozkoše testovala po 8000 a 20 letech expedice Monoxylon 3 pravěkou námořní plavbu
Naším hostem je docent Radomír Tichý z Katedry archeologie Univerzity Hradec Králové. Propagátor experimentální archeologie, která ověřuje historické hypotézy v praxi.
-
Experimentální archeologové nasednou v květnu do „krávy“. Chystá se expedice Monoxylon III
V Rozběřicích na Královéhradecku se na svou další cestu chystá dřevěný člun Monoxylon. Experimentální archeologové se s ním už na jaře vydají do Řecka.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Úředníci řeší, jak potrestat senátora Nwelatiho z ODS. Podle expertů by mohl dostat až tři roky natvrdo
-
OVĚŘOVNA: Výbuch munice na Ukrajině jako druhý Černobyl, lže e-mail. ‚Nehorázná blbost,‘ říká Drábová
-
Kolumbus nebyl Ital, jak se vědci domnívali. Nejspíš byl žid z území dnešního Španělska, tvrdí dokument
-
Na VŠE nastoupili první studenti, kteří nebudou psát ‚bakalářku‘. Čeká je více praxe a tvorba projektů