Dobrý konec příběhu jedné dvorské žirafy. Aneb výhody možné vzájemné spolupráce zoologických zahrad

5. říjen 2024 08:17

Dnešní zastavení v Safari Parku Dvůr Králové věnujeme příběhu jedné dvorské žirafy. Partnera jí zoologové našli v liberecké ZOO, kde se dobře zabydlela a navíc se tam stala i matkou. Příběh s dobrým koncem vypráví o výhodách vzájemné spolupráce zoologických zahrad, která se stává nutností. 

Právě takový příklad pro vás se zoologickým ředitelem dvorského safari parku Jaroslavem Haimy Hyjánkem natočila redaktorka Dana Voňková.

Čtěte také

EAZA je nejvýznamnější autoritou mezi zoologickými zahradami v regionu. Jejími doporučeními se řídí všechny dobré a zodpovědné zahrady, které na základě partnerských dohod spolupracují na záchraně druhů a udržování životaschopných populací ohrožených zvířat v lidské péči. Vedením chovných programů pověřuje EAZA ty nejúspěšnější členy.

Příslušníci jednoho druhu žijící v zoologických zahradách zapojených do programu, jsou vnímáni jako součást jednotné záložní populace. Tu je důležité spravovat tak, aby byla dlouhodobě životaschopná a mohla posloužit jako pojistka pro případ, že by druh v přírodě vyhynul.

Čtěte také

Chov každého takového druhu řídí komise odborníků z různých zoo v čele s koordinátorem. Tím bývá zpravidla zaměstnanec té členské zahrady, která dosáhla v chovu a rozmnožování příslušného druhu významných úspěchů. Členové komise se pravidelně scházejí, vyhodnocují výsledky, určují celkovou strategii chovu, případně rozhodují o ustavení plemenných knih.

Úkolem koordinátora je shromažďovat údaje, které jsou potřeba při plánování strategie chovu. Musí proto vědět o všech chovaných jedincích, znát jejich věk, pohlaví, původ, genetické aspekty. Na tomto základě pak koordinátor ve spolupráci s komisí vydává například doporučení k přesunům zvířat mezi zahradami či ke spojování párů a skupin.

Pojmenování žiraf

Pokud u některého jedince hrozí nebezpečí, že bude šířit nežádoucí vlastnost nebo znak, může komise doporučit jeho vyřazení z chovu. Významným úkolem je nejenom dohlédnout, aby nedocházelo k příbuzenskému křížení a rozmnožování nevhodných jedinců, ale také snaha docílit toho, aby se zvířata do chovu zapojovala rovnoměrně.

Čtěte také

Do projektu EEP se od roku 1985, kdy vznikl, zapojilo více než 400 předních zoo a akvárií ze 48 zemí v Evropě a Západní Asii. Dnes EEP koordinuje na 450 druhů. Safari Park Dvůr Králové převzal do evropského chovu v nedávné době například husici modrokřídlou nebo psa hyenového.

Klíčovou roli hraje i v odvracení vymírání řady dalších druhů. V případě psů hyenových, gepardů štíhlých, bongů horských, žiraf nebo řady zeber patří mezi nejúspěšnější chovatele na světě.

U dalších jako přímorožců šavlorohých, antilop koňských nebo nosorožců dvourohých východních navíc vrací ohrožená zvířata do přírody. Nejvýraznějším případem je pak projekt BioRescue, který koordinuje. V jeho rámci usiluje o záchranu nosorožce bílého severního.

Čtěte také

Zásadní je i role odborníků safari parku ve strukturách ochrany přírody ex-situ, tedy v zoologických zahradách.

Safari park vede Evropskou plemennou knihu (ESB) pro volavky obrovské, jsou mezi nimi členové odborných skupin věnujících se problematice chovu nejen nosorožců dvourohých a tuponosých, ale i slonů afrických, žiraf, antilop, hrochů obojživelných, tří druhů pelikánů, tučňáků brýlových, ibisů jihoafrických nebo želv pavoukovitých.

Spolupráce mezi jednotlivými zoologickými zahradami je při řešení problematických úkolů užitečnou nutností. Cílem je odchovat zdravá zvířata geneticky vhodná pro jejich případný návrat do volné přírody.

autoři: Dana Voňková , baj
Spustit audio

Související