Do Náchoda-Bělovsi se vrátilo lázeňství. Nové Malé lázně nejsou velké, ale Náchoďáci si je oblíbili

3. září 2020

Do Náchoda-Bělovsi se vrátilo lázeňství. Nové lázně jsou sice malé, a to i podle jména, ale mají velmi pěknou atmosféru. Redaktorka Romana Pacáková se tam sešla s mluvčí městského úřadu Ninou Adlof, která ji provedla kolonádou i replikou původní lázeňské Vily Komenský, kde je také nové Městské informační centrum.

Malé lázně v Bělovsi mají za sebou úspěšnou první letní sezónu a do Náchoda se s nimi po letech vrátila i pravá lázeňská atmosféta.

Návrat lázeňské atmosféry po čtvrt století

Obnova lázní v Bělovsi trvala skoro čtvrt století.

Čtěte také

Vizi nových lázní začalo město naplňovat stavbou repliky původní lázeňské budovy Vila Komenský, která byla slavnostně otevřena v prosinci loňského roku. Slouží jako kulturní prostor otevřený veřejnosti.

V přízemí je stylová kavárnička a v prvním patře sál s vybavením pro konference, přednášky, kulturní akce a výstavy. Své prostory zde má i Městské informační centrum.

Náchodské bublinky potečou i v zimě

Sympatická odpočinková zóna s kolonádou v okolí Vily Komenský nabízí dvanáct pítek, z nichž proudí voda ze dvou nových zdrojů přírodních léčivých minerálních vod.

Malé lázně v Náchodě-Bělovsi mají za sebou první letní sezónu

Třinácté pítko je temperované a lze z něj odebírat léčivou vodu v zimních měsících. V těch letních se velkému zájmu zejména dětí těší originální brouzdaliště, osvěžující vodní chodník naplněný minerální vodou a oblázky různých velikostí pro masáž chodidel.

V Malých lázních teče „Jan“ a „Běla“

V Malých lázních teče přírodní minerální voda z vrtů Jan (HJ 1005) a Běla (HJ 1006). Do lázeňského areálu je přivedena minerálkovodem přes úpravnu vody, kde dochází k jejímu odarzenování.

Čtěte také

Vrty Jan a Běla získaly osvědčení od Ministerstva zdravotnictví ČR jako přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu v r. 2018. Jedná se o silně mineralizovanou uhličitou vodu různého typu.

Tyto přírodní léčivé zdroje minerální vody a plynu lze využít k pitným kúrám či ke stáčení oxidu uhličitého pro obohacení suchých koupelí a plynové injekce. Náchodští své minerálce říkají Náchodské bublinky.

První písemná zmínka o Malých lázních v Náchodě-Bělovsi pochází z 1. poloviny 19. století. Na místě pozdějších lázní stálo stavení, které v průběhu desítek let změnilo několikrát své majitele, než ho za 1 900 zlatých zakoupil August Sauer z Bělovsi.

Do Náchoda se vrátilo lázeňství

V roce 1873 byl jeho přičiněním objeven v blízkosti domu další pramen minerální vody „František“, u kterého byly založeny tzv. Malé lázně.

Čtěte také

V letech 1896-97 byla nedaleko původního objektu podle návrhu pražského stavitele Františka Šafaříka postavena jednopatrová Vila Komenský se společenským sálem a jevištěm pro divadelní představení. V zadní části byly lázeňské koupelny.

V roce 1931 byl provoz Malých lázní vlivem neustále se opakujících povodní a několika požárů budovy definitivně ukončen. Samotný pramen byl zasypán v r. 1965.

V rámci myšlenky obnovy lázeňství ve městě tento prostor po bývalých Malých lázní přímo vybízel k vybudování věrné repliky Vily Komenský a nového prameníku pro běloveské minerální vody. To se podařilo, ale tím to nekončí. V plánu je také obnova lázeňského parku a mostu přes řeku Metuji.

autoři: Romana Joudalová , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.