Do Krkonoš se vracejí tradiční lidové písničky - najdete je v novém, dětmi ilustrovaném zpěvníku
Krkonošské lidové písně jsou svědectvím o řemeslech, o lidové stravě, o čase svátečním i všedním, i o horských vesničkách a cestách. Se zpěvníčkem se dá v Krkonoších chodit skoro jako s bedekrem.
Mnohé známé i zapomenuté písničky, posbírané před více, než půl stoletím, zdobí předvánoční čas v reprezentativní úpravě jilemnického nakladatelství Gentiana.
Čtěte také
Za autorem myšlenky vydání zpěvníku - ředitelem vrchlabské Základní umělecké školy Radkem Hanušem - se vydala reportérka Eliška Pilařová.
Krkonošské písničky sebral Josef Václav Kratochvíl. Máme před sebou výtisk ještě se stopami šampusu, ten pokřtěný.
Co vedlo Radka Hanuše k tomu, aby vydal tuto nádhernou knížku?
„Po 45 letech plníme přání zakládajícího ředitele naší městské hudební školy ve Vrchlabí. I děti se na tom vydání podílely. Ke každé konkrétní písničce měly namalovat kresbičku. A tím si vytvářely i vztah k naší původní, krkonošské písni."
A na začátku, to bylo přání Radka Hanuše, je text k Otvírání studánek.
„Všichni známe to jedinečné zpracování Bohuslava Martinů jako kantátu. A tento závěrečný text se hodí jako takový klíč k našemu sborníku. V těch písničkách se vlastně zračí život lidí tady u nás na horách. Řemesla, jako bylo perlařství, ševcovství, tkalcovina. A samozřejmě místní místopis, jídla, jsou tam i koledy."
Kolik písní zpěvník obsahuje?
„Ve zpěvníčku je celkem 135 písní. Z toho je asi 10 koled, je tu také slovníček slov v krkonošském nářečí, která jsou v textech použita. Dále obsahuje také mapu sběru oněch písní. Aby se čtenář nebo muzikant mohl podívat odkud jsou písničky vlastně sebrané," dodává s úsměvem Radek Hanuš.
Související
-
Nářečí se podobá reliéfu krajiny. Kde se začínají zvedat hory po okrajích Čech, tam nářečí zůstává
Dnes je s námi v rozhlasovém studiu naše krkonošská redaktorka, milá kolegyně a spolupracovnice Eliška Pilařová. Budeme se spolu povídat o krkonošském nářečí.
-
V historických krkonošských domcích na vás něco tajemného dýchne. V jejich zdech je zapsán čas
Podíváme se do Krkonoš a do Vrchlabí, kde sídlí jedno z krkonošských muzeí Správy Krkonošského národního parku. Vítáme ředitelku Krkonošského muzea Blanku Zázvorkovou.
-
Znáte čamburínu? V hospodě Prdek v Pasekách nad Jizerou hrají dokonce i mistrovství světa
Jsou v Krkonoších pamětihodnosti, které v běžných bedekrech nenajdete. Za jednou takovou se vydáme do Pasek nad Jizerou, do hospůdky, které tu jinak neřeknou, než Prdek.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Válka skončí, až Rusko pochopí, že nedokáže vyhrát.‘ Fico v Rusku podle Applebaumové nic nezmění
-
Raketa Orešnik je pro Putina nástroj propagandy. Rusko nemá kapacity na sériovou výrobu, říká Macko
-
Fotbalisté Sparty s Teplicemi uhráli remízu 1:1. Ztráta na vedoucí Slavii může narůst až na 14 bodů
-
Dřevorubci v Krompachu pokáceli strom, který letos během adventu ozdobí pražské Staroměstské náměstí