Dnes je jednodušší někoho podvést po telefonu, než vykrást garáž nebo sklep, tvrdí finanční poradce

17. červenec 2024

Hostem naší radioporadny je finanční poradce Radim Frolík. Chceme se zaměřit na bankovní podvody, protože ve zpravodajství stále slyšíme, o kolik peněž už takto lidé přišli. Je to až neuvěřitelné. Důvěřiví občané často přijdou nejen o své naspořené peníze, ale mohou se i zadlužit. Proto se dnes věnujeme obecně kryptoměnám. 

Kryptoměny jako bitcoin a podobné, může to být cesta, jak si jednoduše vydělat, když se ve finančnictví člověk dobře orientuje a ví, jak v tom chodit?
Kryptoměny jsou hodně neprobádané území, velkou roli tam hraje efekt náhody, co se zrovna děje na finančních trhu, je to hodně pocitová investice bez velkého racionálna. Jako když třeba investujeme do ropy, tam je nabídka a poptávka jasná.

Finanční podvod je dnes bohužel mnohem jednodušší způsob jak se obohatit na úkor ostatních lidí, než fyzicky něco krást a brát.
Radim Frolík, finanční poradce

Řekl bych, že pokud člověk nemá dlouhodobé zkušenosti s investováním, přičemž odkládání peněz na spořicí účet není investování, ale pokud investuji do podílových fondů už dlouhé roky, pokud třeba investuji do akcií, mám už zkušenosti s dluhopisy a tím pádem už mám velké portfolio, které mi vydělává peníze, tak jsem zvyklý na výkyvy na trhu a že o peníze také mohu přijít.

Čtěte také

V tu chvíli může být třeba 10 až 15 procent portfolia alokováno, přesunuto do extrémně spekulativních rizikových investicí, jako je třeba právě bitcoin.

Ale pokud se vrátíme k oněm podvodům a k tomu, že lidé nemají zkušenosti s investováním, nemají svého investičního poradce, nikdy si peníze pořádně nedávali stranou, tak první věc, do které začnou peníze dávat, jsou kryptoměny. Právě proto, že nám slibují krásný výnosy.

Čím to, že se objevilo v této oblasti tolik podvodů? Viděla jsem statistiku, že pro letošní rok spadají kryptoměny do těch nejčastějších podvodů.
Podle mého názoru je dnes už jednodušší někoho podvést po telefonu, než jít vykrást garáž nebo sklep. Protože musíte ty ukradené věci potom ještě někde prodat, ale když z někoho vylákáte peníze, které vám on pošle na účet, tak ty peníze se pak v podstatě nedají najít. Protože se různě přeposílají.

Člověk bez finančních zkušeností, který by si chtěl přilepšit, snáze uvěří podvodníkům, než ti, kteří už mají zkušenosti s investicemi.
Radim Frolík, finanční poradce

Tedy finanční podvod je bohužel mnohem jednodušší způsob, jak se obohatit na úkor ostatních lidí, než když půjdu fyzicky něco krást a lidem něco brát.

Čtěte také

Kryptoměny jsou neprobádaná a pro lidi nová oblast, málo osob se v tom orientuje a přitom se tam slibují velmi vysoké zisky. Myslím, že právě to by nám mělo připadat podezřelé.
Je to tak. Ale když má člověk občas trošku hlouběji do kapsy, tak hledá způsoby, jak rychle vydělat. Ale on v podstatě neexistuje způsob, jak legálně rychle zbohatnout. Samozřejmě existují výjimky, který ale potvrzují tohle pravidlo.

To znamená, že človíček, který by si chtěl přilepšit, protože má finanční nedostatek, nemá dost peněz na to, aby dal třeba něco vnoučatům nebo aby odjel na hezkou dovolenou. A když pak přijde nějaký spasitel po telefonu a začne nabízet krásné výnosy a začne kreslit tomu člověku růžovou budoucnost.

Takoví lidé tomu snáze uvěří, než ti, kteří už mají zkušenosti s investicemi, mají nějakou finanční rezervu a jsou schopni trošku více kritičtěji přistupovat k nejrůznějším nabídkám.

Radim Frolík ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Finanční poradce Radim Frolík: Jsem mladý člověk z Hradce Králové, který má rád svoji práci. Dokážu se zasmát své vlastní hlouposti, každopádně mám do života jasnou vizi pro sebe, rodinu i klienty. Umím se nad věcmi do hloubky zamyslet. Vždy ode mne můžete očekávat upřímné jednání a praktický přístup.

Celou radioporadnu o kryptoměnách s finančním poradcem Radimem Frolíkem si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související