Dětský tábor v Zábrodí na Náchodsku přepadly v noci jednotky gestapa a SS. Šlo o naplánovanou hru
K dětským letním táborům už téměř vždy patří nějaké konkrétní zaměření. Někde se mluví jen anglicky, jinde děti pracují s počítači, nebo jezdí na koních. Vezmeme vás na letní tábor, kde si účastníci připomínají události druhé světové války.
Děti prošly speciálním výcvikem, aby dokázaly zlikvidovat zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Jenže v noci skupinu odbojářů přepadlo komando gestapa a členů jednotek SS.
Čtěte také
Do stanového tábora u malé obce Zábrodí na Náchodsku přijíždí uprostřed noci nákladní auto, z jeho korby vyskakují Němci. Někteří v uniformách, jiní třeba v černých pláštích.
Vypukla panika. Děti na rozdíl od dospělých netuší o co jde a rozespalé vylézají ze stanů. Přestože je to hra, běhá z toho mráz po zádech. Gestapáci začínají kontrolovat doklady, které si děti v předchozích dnech v rámci táborové hry připravily.
Táborníci nepředstavují běžné civilní obyvatele. Naopak, jde o odbojáře, kteří v prvních dnech tábora prošli pomyslným parašutistickým výcvikem. Kromě falešných dokladů vyrobili třeba i vysílačku a tu teď ukrývají. Z té skutečné se během operace Anthropoid vysílalo během druhé světové války jen několik kilometrů odsud.
„Na Končinách, což je nedaleko, bylo poslední místo vysílání radisty Jiřího Potůčka. A to byla základní inspirace k tomu, abychom dětem předali informaci, že byl někdo schopen absolvovat výsadek a tak statečně se zachovat v tak hrozné době,“ vysvětluje vedoucí tábora Petr Štěpánek.
Čtěte také
Děti v minulých dnech navštívily třeba i statek, kudy Jiří Potůček před Němci utíkal. „I s posledním žijícím účastníkem tehdejších událostí, panem Burdychem, jsme tam měli besedu. Měli jsme tu i historika. Prostě se snažíme dětem přiblížit sice temnou stránku historie, ale na druhou stranu dobu, kdy se řada statečných Čechoslováků zvedla k odporu. Ukázali, že se nebojí.“
Při nočním táborovém přepadení gestapo několik podezřelých osob zatklo a odváží pryč. Ale jen na chvíli. Ukázka toho, co prožívali lidé za války tím končí.
Tábor ale pokračuje a tím i pomyslná operace Anthropoid. Ze skutečného vysílání Českého rozhlasu brzy sedm desítek dětí uslyší zašifrovanou zprávu s důležitými informacemi.
Související
-
Nejstarší tábor v Královéhradeckém kraji baví děti i dospělé už 90 let. Jak se za tu dobu změnil?
Tábor Českobratrské církve evangelické v Bělči nad Orlicí slaví 90. narozeniny. Jde o nejstarší zařízení tohoto typu v Královéhradeckém kraji. Vznikl za první republiky.
-
Radost z pohybu, tanec hrou propojený přirozeností dětí. To je speciální příměstský tábor v Jičíně
Protančit se k závěru prázdnin mohly malé tanečnice na příměstském táboře Tanečního ateliéru Zuzany Richterové v areálu bývalých městských lázní v Jičíně.
-
Co je to hra na orchideje? I to se dozvíte na táboře Fujavec v Sutých Březích u řeky Orlice
Dětské tábory jsou letos po dvou letech pandemie koronaviru bez omezení a nutného testování účastníků. Někteří organizátoři letos evidují enormní zájem.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
ONLINE: Některé toky na severní Moravě odpoledne dosáhly padesátiletého průtoku. Hladiny dál stoupají
-
Hasiči mají jiné úkoly, než tahat hlupáky z vody, kritizuje povodňovou turistiku starosta Frýdlantu
-
Stoletá voda v Moravskoslezském kraji? Podívejte se, kam až může v jednotlivých městech dosáhnout
-
Podívejte se na mapu aktuálních stavů řek a jejich průtoků v celém Česku