Lázně Velichovky si tradiční historickou vojenskou rekonstrukcí připomněly konec II. světové války
V Lázních Velichovky u Jaroměře se bojovalo - stejně jako před 79 lety. Ukázku tehdejšího střetu českých povstalců proti německému polnímu četnictvu připravily jako vzpomínku na konec druhé světové války kluby vojenské historie. A tak se lázeňským parkem ozývala střelba a před stovkami diváků se za stromy ukrývali vojáci v dobových uniformách.
Čtěte také
V lázeňském parku ve Velichovkách je velmi snadné teď podlehnout iluzi, že je o 79 let méně. Že je právě teď květen roku 1945.
„Náš příběh je inspirován událostmi v květnových dnů roku 1945,“ vše probíhá v režii klubů vojenské historie. „Nyní se již věnujme tomu, co se odehrává před našima očima.“
Čeští povstalci bojují proti německému polnímu četnictvu. „Po silnici od města přijíždí povstalecká spojka, která se snaží hlídku německé armády přesvědčit k tomu, aby se jednotka vzdala. Aby byli její členové předvedeni před velitele a byli jim předneseny požadavky ke kapitulaci. Vyjednávání skončilo jednoznačně neúspěchem a ke slovu přišly opět zbraně.“
Čtěte také
Vše se samozřejmě odehrává pouze jako. Jde o bojovou ukázku, u které se detaily předváděných bojů domlouvaly pouze několik minut před jejím začátkem.
Německé polní četnictvo střílí z balkonu vily, čeští povstalci jsou u příjezdové cesty do města a zatím se nedaří vyjednat kapitulaci.
Nakonec vše dobře dopadlo, čeští povstalci porazili německé polní četnictvo a to uznalo svoji kapitulaci a odjíždí. To vše bylo k vidění na bojišti v Lázních Velichovky u Jaroměře na Náchodsku.
Související
-
Konec války nebyl jen happyendem. Výstava Z totality do totality zobrazuje příběhy, z kterých mrazí
Také Královéhradecký kraj si ve dvacátém století prošel těžkými zkouškami obou totalit. Paměť národa upozorňuje na příběhy lidí, kteří dokázali svému těžkému osudu čelit.
-
Konec války v Náchodě. Ve většině měst se už slavilo, na Náchodsku ale stále ještě zněla střelba
Konec války na severu Východních Čech byl jiný díky hranici s Německou říší. Na cestě z protektorátu nebylo žádné území Sudet, byla to jediná přímá cesta do Německa.
-
55 let od trvalého otevření Pevnosti Dobrošov veřejnosti. Za tu dobu ji navštívily stovky tisíc lidí
Pevnost Dobrošov na Náchodsku vznikla před druhou světovou válkou jako součást československého opevnění severní hranice. Od května 1969 je trvale přístupná veřejnosti.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trump má na kalifornském venkově řadu příznivců. ‚Všechny ekonomické sliby dodrží,‘ říká tamní Čech
-
Přešlap při přípravě vysokorychlostní tratě vyšel na 10 milionů korun. Průzkumníci navrtali plynovod
-
ŽIVĚ: Fotbalisté Slavie Praha hrají v Evropské lize s Frankfurtem 0:0, začal první poločas
-
Méně kanálů, zpravodajů i tvorby. Pokud se nezvýší poplatky, připravila Česká televize plán Armagedon