Dálniční síť v kraji se rozrůstá, řidiči dojedou po D11 z Hradce Králové až do Jaroměře a opačně

17. prosinec 2021

Řidiči budou moci od pátku 17. prosince využívat další úsek dálnice D11. Nově se ve směru od Prahy dostanou po dálnici kolem Hradce Králové až k Jaroměři a platí to pochopitelně i opačným směrem. Ulevit by se výrazně mělo souběžné silnici I. třídy z Hradce Králové na Jaroměř. Podrobnosti zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.

Stojím u kruhového objezdu v centru Jaroměře. Aut je tady zatím stejně tolik, co obvykle. Projedou jich desítky za minutu oběma směry. Pro místní to není nic příjemného a samozřejmě ani pro řidiče, protože popojíždějí v kolonách.

Čtěte také

Podstatná část těchto aut už by tu odpoledne nejspíš nejela, protože nový úsek dálnice ústí ve směru od Hradce Králové ve směru na Trutnov až za Jaroměří a řidiči, kteří pokračují právě tímto směrem, se už budou moci Jaroměři vyhnout.

Naopak ti, kteří chtějí na Náchod, musí zpátky do města a tady na kruhovém objezdu najedou zpátky na silnici I. třídy. Starosta Jaroměře Josef Horáček z Volby pro město je přesvědčen, že i tohle Jaroměři výrazně pomůže a dopravě se uleví. I když část aut se kvůli nedokončenému ochvatu, kde se stále řeší výkup pozemků, bude muset do Jaroměře vracet.

Od kdy bude nový úsek dálnice v provozu?

Slavnostní otevření je v plánu od půl jedenácté dopoledne a s největší pravděpodobností potrvá několik desítek minut. Podle odhadů generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic Radka Mátla by mohla být dálnice průjezdná kolem jedenácté hodiny.

Čtěte také

Jak to bude se zpoplatněním dálnice? Zatím je možné využívat úsek od Kuklen a pak přes D35 na Opatovice jako obchvat Hradce Králové ve směru na Pardubice. Bude to platit i dál?

Bohužel jen do konce roku. Od 1. ledna 2022 budou všechny úseky dálnice podle návrhu vyhlášky ministerstva dopravy zpoplatněné a na žádný úsek dálnice v bezprostředním okolí Hradce Králové už nenajedeme bez zaplaceného poplatku.

To by pro změnu mohlo část dopravy přesunout z dálnice zase do Hradce Králové nebo přinejmenším na silnici 324 ve směru na Březhrad nebo Opatovice nad Labem.

Na druhou stranu to nemusí být úplně definitivní, protože oba kraje, Královéhradecký i Pardubický, mohou vyvolat jednání s ministerstvem dopravy a pokusit se tohle ještě změnit. A nějaký neplacený dálniční úsek jako obchvat si zkrátka vybojovat.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...