Dagmar Ruščáková: Cena slušnosti
V domě, kde bydlí můj otec si koupili byt noví lidé. Nejspíš jim při koupi vyhovovala jen poloha domu, protože se rozhodli, že před nastěhováním si byt kompletně předělají. Na nástěnku napsali, že se omlouvají, ale rekonstrukce potrvá 80 dní. To je skoro čtvrt roku...
Potom začali a s nimi začal hluk. Někdy jen hluk, jindy příšerný nesnesitelný kravál. Byli jste u toho, když se v paneláku bourá zeď? Zrovna vám za hlavou? Pokud ne, tak buďte rádi. A teď si představte, že kvůli nemoci nemůžete z bytu uniknout. A kravál trvá, den za dnem, od rána do pozdního odpoledne.
Potom demolice skončila a začal obyčejný rámus, jaký se ozývá, když se dělá nové jádro, stěny, podlahy… Hluk, ale ne vytí a rachot sbíječek. Můj otec se uzdravoval a život začal zase vypadat snesitelně. A pak, jednoho dne, u jeho dveří někdo zazvonil.
Stál tam jeden z dělníků pracujících o patro výš. Přišel s varováním a omluvou. Bohužel, ještě jeden den bude hrozný rámus, protože kdesi musejí zasekat novou elektriku. Sbíječky… znáte to. A pak se stal zázrak. Kousek obyčejné slušnosti zapůsobil. Kravál byl stále úděsný, ale po slušné omluvě, kdy navíc bylo přesně vymezeno, jak dlouho bude nepříčetný hluk trvat, se to najednou dalo nějak snést.
Celý rozdíl proti tomu začátku byl v přístupu. Ve snaze o slušnou domluvu. V pochopení, že tady se střetlo právo na rekonstrukci s právem na život. V respektu k tomu druhému. Díky tomu to na chvíli přestalo vypadat jako nepřátelská invaze.
Čeká vás rekonstrukce vašeho domu, rozkopaná ulice, výluka v dopravě, na které jste závislí? Potom vám přeju, aby vás investor takové akce nevnímal jako obtížný hmyz, ale jako někoho, k jehož právům a potřebám by měl mít respekt a nebude považovat snahu o ohleduplnost za ztrátu času. Za takových okolností se totiž všechno způsobené nepohodlí opravdu snáší líp!
Dagmar Ruščáková, novinářka a publicistka, šéfredaktorka internetového deníku o zvířatech a lidech Dedeník a externí spolupracovník Českého rozhlasu Hradec Králové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.