Čtyři nová geparďata se narodila v Safari Parku Dvůr Králové. Gepardí skupina má tak 10 členů

16. březen 2018 08:10

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorském safari parku podařilo odchovat, se na začátku března stala poprvé matkou. Narodila se jí čtyři mláďata - tři samičky a jeden samec. Dvorský safari park, jeden z nejlepších chovatelů těchto afrických koček na světě, má tak v současné době skupinu o 10 jedincích.

Porod proběhl hladce v pátek 2. března brzo ráno.

„Během posledních dní jsme na Spirit pozorovali značnou nervozitu a z celkového chování jsme poznali, že se připravuje na porod. Mláďata přišla na svět v pořádku během tří hodin," popisuje zooložka Gabriela Linhart.

Spirit Nameri se i s mláďaty v současné době nachází v chovném centru v zázemí zoo.

Geparďata v Safari Parku Dvůr Králové

Druhý z rodičů, samec Ulyseé, strávil ve dvorském safari parku spolu s bratrem Ukulélém tři roky. Několik týdnu před narozením čtyřčat byli však oba samci převezeni do nového domova ve francouzské Zoo Sigean. Nejen Ulyseé, ale i Ukulélé se ve Dvoře stihl stát otcem. Jeho rok stará mláďata jsou s matkou Darili v současné době vidět v návštěvnické části zahrady.

Geparďata se rodí zcela slepá a závislá na matce.

„Našim čtyřčatům se oči začaly otevírat po několika dnech a na nohy se začala stavět přibližně po týdnu. Nyní jim tak už nic, ani přísný dohled samice Spirit, nebrání, aby mohla pořádně poznávat svět," doplňuje zooložka.

Na první kroky ven si však koťata musí ještě několik týdnů počkat.

Geparďata v Safari Parku Dvůr Králové
autoři: Milan Baják , Andrea Jiroušová
Spustit audio

Související