Chránění živočichové, vlci, vydry, bobři nebo kormoráni, způsobili letos už škody přes 105 milionů
Chovatelé v Královéhradeckém kraji si letos nárokují víc než 5 milionů korun za škody způsobené zvlášť chráněnými živočichy. Mezi ně patří kromě vlků i vydry, kormoráni nebo bobři. V celém Česku už úřady na náhradách vyplatily více než 105 milionů korun, částka přitom ještě není konečná. Podrobnosti z našeho kraje nabízí reportér Václav Plecháček.
Čtěte také
Největší škody letos podle žádostí o náhrady škody způsobili vlci. Chovatelé z Královéhradeckého kraje si od státu zatím nárokují víc než 2,5 milionu korun, vyplaceno už podle údajů z hejtmanství dostali 2 miliony a 153 tisíc. Náhrady jsou jak za zabitá zvířata, tak třeba za léčení napadených kusů nebo jejich utracení.
Mezi žádostmi je i taková, ve které chovatelka žádá náhradu za plot poničený stádem, které se kvůli vlkům splašilo. Většina útoků vlků je stále ve stejných lokalitách, tedy v Broumovském výběžku, v okolí Adršpachu a Teplic nad Metují, případně části Trutnovska - například v Bernarticích. Ve výčtu ale nechybí ani Orlické hory.
O nutnosti regulace počtu vlků mluvil při své návštěvě Královéhradeckého kraje v tomto týdnu i prezident republiky Petr Pavel.
Vlci tak letos způsobili v Královéhradeckém kraji škody za zhruba 2,5 milionu korun. Co ta druhá polovina?
Čtěte také
Velkou část z ní mají na svědomí vydry a kormoráni. Například jen Rybářství Chlumec nad Cidlinou si pouze za první polovinu roku zažádalo o náhradu 937 tisíc korun za škody způsobené kormorány a 175 tisíc korun za škody způsobené vydrami. S útoky vyder mají potíže třeba i rybáři v Trutnově, Kostelci nad Orlicí nebo Třebechovicích po Orebem.
Statisícové škody způsobené vydrami evidují také třeba rybáři v Opočně, o náhrady zatím ale ještě nežádali. Řada žádostí je zatím v řízení, posuzují je úředníci.
Mezi žádostmi podanými na Krajský úřad Královéhradeckého kraje je i jedna týkající se škod způsobených bobrem - tam zatím ale škoda není vyčíslená.
Chovatelé i rybáři dlouhodobě usilují o regulaci počtů výše zmíněných živočichů. Ochránci přírody to často odmítají. Jaká je aktuální situace?
Rybářům se před časem podařilo prosadit odstřel kormoránů, v posledních dvou letech jich myslivci v našem kraji ulovili zhruba 500.
Čtěte také
Co se týče vlků, tak Královéhradecký kraj krajský úřad vydal v létě výjimku na lov problémových jedinců vlka obecného. Nejde o bezprostřední povolení k odstřelu, ale o podmínky, které po vyčerpání všech jiných možností, lov umožní.
Případný odstřel je ale až tou poslední možností. Tím je ta situace hodně komplikovaná a možná i proto se v poslední době objevují zprávy o nelegálním zabití vlků. Nejaktuálnější případ ochranáři zveřejnili v těchto dnech, na Trutnovsku, mezi obcemi Lánov a Černý Důl někdo postřelil vlka s GPS obojkem.
Zranění zvířete byla tak vážná, že ochranáři nechali následně zvíře utratit. Šlo o jedinou šelmu, kterou ochránci přírody v Krkonoších pomocí sledovacího zařízení monitorovali. A v posledních letech jde v Královéhradeckém kraji už o třetího zabitého vlka.
Související
-
Kormoráni způsobují rybářům velké škody. Třikrát větší než vydry, ondatry a pytláci dohromady
Rybářským podnikům začala pracovní sezóna. Prakticky všude také bojují s kormorány. Na jeden takový odstřel jsme se vypravili do Chlumce nad Cidlinou.
-
Bobři se vracejí do naší krajiny. Někteří lidé to vítají,...
Bobr evropský se vrací do České krajiny a působí problémy. Největší počet těchto hlodavců je v současné době na Moravě, ale pozvolna se rozšiřují i do dalších oblas...
-
Díky filmu Vlci na hranicích často „vítači vlků“ změnili svůj názor a tvrdí, že už rozumí i farmářům
Nový český film režiséra Martina Páva Vlci na hranicích představuje osudy několika protagonistů z Broumovska, kteří mají rozdílné názory k návratu vlků do české přírody.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Odměňování lidí placených státem se musí dramaticky změnit, plánuje ministr financí
-
Lékaři by k 30. říjnu měli dát výpověď z přesčasových hodin. Vyzvaly je k tomu odbory a komora
-
Oprava Barrandovského mostu bude téměř dvakrát dražší. Cena přesáhne miliardu korun
-
Filadelfský koridor v centru pozornosti. Proč je klíčový pro příměří mezi Izraelem a Hamásem?