Čeští vědci pracují na nových ekologických materiálech, které by zamezovaly srážkám aut se zvěří

19. srpen 2023

Novinky a aktuality ze světa vědy a techniky. Nenechte si utéct informace ze všech možných odvětví, které obohatí váš pohled na svět. Přinesou vám poznání i poučení. Sledujeme vesmírné projekty, lékařské výzkumy nebo archeologické objevy.k.

Čtěte také

Ruský modul Luna-25 dosáhl oběžné dráhy kolem Měsíce, informovala na komunikační platformě Telegram ruská vesmírná agentura Roskosmos. V sobotu agentura ale oznámila „nestandardní situaci“ na palubě modulu Luna-25, který má v pondělí přistát na Měsíci. Modul podle harmonogramu dostal pokyn k úpravě své oběžné dráhy kolem jediného přirozeného satelitu Země. Během této operace ale došlo k „nestandardní situaci“, která znemožnila provést manévr s danými parametry. Problém nyní analyzují odborníci.

Letošní rok bude možná nejteplejším v dějinách a rok 2024 bude nejspíš ještě teplejší. Vyplývá to u nově zveřejněných závěrů amerických vědců působících ve vládních institucích. V tuto chvíli je 2023 třetím nejteplejším zaznamenaným rokem v historii, uvedla vedoucí vědkyně amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOAA) Sarah Kapnicková. Pravděpodobnost, že se stane nejteplejším rokem, je padesát procent, dodala.

Čtěte také

Pleš, tmavé oči a velmi tmavou pleť měl podle vědců z Německa, Itálie a Rakouska prehistorický „ledový muž“ Ötzi, jehož tělo bylo v mimořádně zachovalém stavu nalezeno na alpském ledovci na italsko-rakouském pomezí v roce 1991. Rodová linie muže, který žil v tyrolských Alpách kolem roku 3250 př. n. l., vychází přímo od prvních zemědělců, kteří do Evropy přišli před zhruba 8000-9000 lety z Blízkého východu.

Na nových ekologických materiálech, které by zamezovaly srážkám se zvěří, pracuje tým českých vědců. Zatímco u dálnic a silnic s velkým provozem doporučují odborníci využívat ploty, pro silnice nižších tříd žádná obecně uznávaná opatření se stejnou účinností nejsou. V řadě zemí střední Evropy se využívají pachové repelenty, nanášejí se ale na montážní pěny, a tím silně znečišťují životní prostředí. Řešením by mohly být materiály vyrobené z biologického odpadu.

Čtěte také

Téměř dvě století po cestě britského přírodovědce Charlese Darwina kolem světa se ochránci přírody chystají vydat po jeho stopách. Během dvou let navštíví čtyři kontinenty, kde budou studovat endemickou faunu a flóru s cílem podpořit její ochranu. Skupina tento týden vyplula na palubě 105 let starého škuneru z jihoanglického přístavu Plymouth, odkud Darwin v roce 1831 zahájil vlastní expedici, která ho přivedla k vytvoření evoluční teorie založené na přírodním výběru.

Neobvyklý trojitý hrob dvou dospělých a dítěte našli archeologové při záchranném výzkumu na místě budoucí tovární haly v průmyslové zóně Nouzka ve Vyškově. Pocházel z období počátků únětické kultury, tedy z období kolo 2000 let před naším letopočtem. Uvedla to vedoucí výzkumu z vyškovského pracoviště Ústavu archeologické památkové péče Brno Blanka Mikulková.

Technický pokrok a poznávání se nedá zastavit. Zvláště v 21. století je vývoj tak překotný, že kdo chvíli stál, už stojí opodál!

autoři: Michal Klokočník , baj
Spustit audio

Související