Čas na kávu aneb Po stopách kaváren východočeského regionu

Káva a kavárny v Litomyšli, to je i slavná Magdalena Dobromila Rettigová a „lahůdka arabská“

Naše rozhlasové putování za kavárnami a kavárenskou atmosférou východočeského regionu se - tak jako prázdniny - pomalu chýlí ke konci. Předposlední, sedmé pokračování nás zavede do Litomyšle.

Nešlo jinak, poté, co jsem si přečetl citát paní Magdaleny Dobromily o “lahůdce arabské”, ve kterém se praví - “Když nemá kafe být dobré a ne příliš slabé, raději žádné”, musel jsem se na vztah autorky legendárních receptů M. D. Rettigové ke kávě zeptat. A to rovnou na zámku kastelánky Zdeňky Kalové.

Espresso - jak jinak

Tak začíná kávou vonící návštěva Litomyšle, která poodhalí i podrobnosti o zámeckém kávovém porcelánu. Dosud jsme se v seriálu šálkům a hrnečkům na kávu nevěnovali a tak tentokrát tento dluh napravíme.

Na doprovodných fotografiích můžete vidět i nádherné dózy na kávu ze skla.

Kávový porcelán na zámku v Litomyšli

Ale ze zámku v Litomyšli jsem se za kávou a kavárenskou atmosférou vydal i do “podzámčí”. Konkrétně do Chocco caffé na Smetanově náměstí by mě ostatně dovedly i diskuse zahraničních turistů, kteří si dokonce vzájemně doporučují tuto kavárnu na sociálních sítích. Pochopitelně mě zajímalo, proč tomu tak je.

Jenomže Litomyšl vám nabídne spoustu dalších příjemných, zajímavých a dobrou kávu nabízejícich kaváren

Nemusel jsem s rozhlasovým mikrofonem chodit z náměstí daleko, pár metrů stačilo, abych se ocitl v útulné rodinné kavárně s bonusem, kterým je vlastní pražírna. V Caffé Delizia byl zrovna v akci Petr Štourač, na kterém jsem vyzvídal, jaké jsou taje pražení kávy, aby nejen voněla, ale i chutnala.

Caffé Delizia v Litomyšli - interiér

A byl jsem rád, že se s vyznáním kávě připojila také Eva Štouračová, protože jsem tak měl rodinnou kavárnu v Litomyšli pěkně pohromadě.

Pokud budete poslouchat i poslední díl našeho prázdninového seriálu, pozvu vás za kavárenskými zajimavostmi do Železnice na Jičínsku, do Hronova a do Trutnova. Tam byste mohli ucítit nejen vůni kávy, ale i šperků z kávových zrn. Což bude malé překvapení.

Chocco Caffé Litomyšl

Navíc uslyšíte konzultanta kavárníků, baristu, lektora kurzů v jednom a dozvíte se, jak se hodnotí při soutěžích v přípravě kávy.

Prostě bude toho i v osmém pokračování hodně a tak si s námi opět udělejte v neděli po půl sedmé večer Čas na kávu.

Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka