Čas na kávu aneb Po stopách kaváren východočeského regionu

Kavárenský „salon republiky“ aneb architektura, design i hudební nástroje

Prázdninové seriálové putování za kavárnami a kavárenskou atmosférou východočeského regionu pokračuje ještě jednou zastávkou v Hradci Králové. Šestý díl totiž mapuje zajímavé kavárny města, které se pyšní označením “salon republiky”. A protože za tímto spojením je ojedinělá architektonická tvář Hradce Králové, je i toto “kavárenské” zastavení hodně ovlivněno důrazem na architektonické prvky a design prostor, ve kterých se scházejí milovníci kávy.

Pochopitelně nebylo možné “přeskočit” období prvni republiky, které se v Hradci projevilo nejen v architektuře jako takové, ale mnohé stopy vtisklo i kavárnám. Průvodkyní tímto obdobím nám je kurátorka Muzea východních Čech, doktorka Pavla Korytenská. A jak uslyšíte, dostali jsme se od kávy a kaváren i ke kávovým náhražkám.

Věděli jste, že kávoviny jsou v Hradci Králové spojené i se značkou, která zní hodně neobvykle? Slyšeli jste někdy o značce “Tři děcka”?

Současnost má ale v Hradci také co nabídnout

Určitě například stojí za návštěvu i posezení v prostorách kavárny Knihovny města Hradec Králové. Nese rukopis architekta, herce i spisovatele Davida Vávry. A pokud se necháte naším pořadem inspirovat, povšimněte si fusingového skla uprostřed kavárenských stolečků.

Jak vzniká designový detail a proč ho architekt Vávra použil, to vám povíme společně s ředitelkou knihovny Barborou Čižinskou.

Navíc pro vás mám v tomto kavárenském dílu ještě jedno překvapení - možná vás bude zajimat, když už se trochu podrobněji věnujeme architektuře a interiérům kaváren, jaký vztah ke kávě má renomovaná, světově uznavaná architektka Eva Jiřičná. Autorka realizace jedné z pražských kaváren mi to pro náš pořad prozradila.

Končit rozhlasové putování budeme v dalším netradičním podniku, dá se říci ve firemní kavárně. Firma je to rovněž světoznámá, s Hradcem těsně spojená. Určitě stačí uvést - Petrof, abyste byli hned, jak se říká, doma.

O kávě a hudebních nástrojích jsem si povídal s pokračovatelkou rodinné tradice Zuzanou Ceralovou - Petrofovou, která stojí v čele firmy.

A kam příště na kávu s Českým rozhlasem Hradec Králové? Pozvu vás do Litomyšle. Nejen za Magdalenou Dobromilou Retigovou na zámek, ale i do dvou velice zajímavých kaváren.

Takže si zase v neděli můžete po půl sedmé večer s námi udělat “Čas na kávu“...

Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Anglický humor, který léčí! A nestárne...

Vladimír Kroc, moderátor

doktor_v_domě.jpg

Doktor v domě

Koupit

Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko. Populární humoristická kniha ze života mediků, lékařů a jejich pacientů. Čte Aleš Procházka, režie Vlado Rusko