Čas na kávu aneb Po stopách kaváren východočeského regionu

Nejen perník a dostihy aneb Kaváren plné Pardubice

Další díl letního seriálu za kavárnami a kavárenskou atmosférou východočeského regionu je věnován městu, které si většina lidí spojuje s perníkem, Velkou pardubickou nebo plochodrážní Zlatou přilbou. 

Pardubice jsou ale přímo „prošpikované” kavárnami.

V kavárně Bořka Šípka - Jeju - Jižní Korea

A my, jako už tradičně, začneme historickým ohlednutím. Po citátu od skladatele J.S. Bacha, který mimo jiné složil o kávě dokonce kantátu, nám o tom, jak například souvisí „kávová” historie regionu s ruchadlem - vynálezem bratranců Veverkových nebo jak se o přízeň milovníků kávy přetahovali v Pardubicích kavárníci s cukráři, poví historička Martina Halířová.

Poté se už vydáme po stopách kavárenské současnosti

V ní má svoji kapitolu i známá kavárna Café Bajer. Odkud bral kavárník Miloslav Bajer inspiraci, když začínal přenášet do Pardubic kavárenskou atmosféru jednoho z vyhlášených kavárenských center Evropy a co považuje za přednost své kavárny oproti konkurenci - i to jsou témata, o kterých je v pořadu řeč.

Interiér Café Bajer v Pardubicích

Je nesporné, že mnohé kavárny nejen východočeského regionu i dnes čerpají z odkazu časů minulých, kavárnám u nás přejících. Připomeneme si, že kavárny leckdy i doslova „patřily” určitým skupinám hostů. A tak se dělily podle „štamgastů” na studentské, umělecké, filmařů, obchodníků i třeba novinářů.

První republika a její kavárenská atmosféra je dnes patrná i v Pardubicích

Tím spíš na místě, které je obrazem a odrazem prvorepublikových let - v pardubické Machoňově pasáži. Jedna z kaváren se tam navíc jmenuje právě Café bar První republika. Právě do ní se s mikrofonem podíváme.

Café bar První republika, stylová kavárna a bar na třídě Míru, Machoňova pasáž v Pardubicích

A co dál? V pokračování za týden, to už bude šestá část kavárenského seriálu, se vrátíme ještě jednou do Hradce Králové. Naší cílem budou designově zajímavá místa - kavárna, za kterou je architekt a herec David Vávra nebo kavárna, spojená s legendární firmou Petrof. Budeme přece v „salonu republiky”.

Café bar První republika, stylová kavárna a bar na třídě Míru, Machoňova pasáž v Pardubicích

Pokud vás také zajímá, jakou kávu má třeba ráda respektovaná architektka Eva Jiřičná, nalaďte si nás. Autorka interiéru jedné z pražských kaváren mi to totiž pro Český rozhlas Hradec Králové prozradila.

Takže si zase v neděli můžete po půl sedmé večer udělat “Čas na kávu”.

Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka