Čas na kávu aneb Po stopách kaváren východočeského regionu

Káva má v Hradci Králové své voňavé chrámy. Kdysi i dnes, třeba s Mistrem republiky

Už čtvrté pokračování našeho kavárenského prázdninového letního seriálu pro milovníky černého voňavého nápoje nás tentokrát zavádí do Hradce Králové. 

Pokud vás zajímá, kde vlastně hledáme podrobnosti o kavárnách, jejich atmosféře i podnikavých kavárnících minulých i současných, pozorně v úvodu poslouchejte kurátorku Muzea východních Čech Pavlu Koritenskou. Dozvíte se mimo jiné, že vedle různých písemných zdrojů se ještě najdou i pamětníci dávnějších hradeckých kavárenských časů.

Za pozornost ale určitě stojí i současnost. Zajímavých kaváren nabízí Hradec Králové spoustu. A působí tu i nemálo zapálených milovníků kávy, kteří se vypracovali až mezi špičku mezi kavárníky. Nejen u nás.

Interiér kavárny Café Na kole v Hradci Králové

Jako třeba Jakub Fabián. Před pár roky se stal dokonce Mistrem republiky v přípravě kávy ochucené alkoholem - v roce 2014 vyhrál s mojí oblíbenou Irskou kávou. Účastník světového šampionátu baristů ve Francii mi také prozradil, kdy mu poprvé káva “zavoněla” a jak to má mladý kavárník s tradičním “turkem”.

Bouřlivý rozvoj kaváren samozřejmě přináší i konkurenci

Čím se snaží obstát u zákazníků v Hradci Králové “Café Na kole” si povíme také s Jakubem Fabiánem. Ale zastavím se ještě v jedné kavárně. Tam vládne další - dnes už známá - postava místního kavárenského prostředí. Patrik Lamka totiž navíc kávu i praží. Což je zase jeho trumf v boji o “kávomilce” v Hradci Králové.

LamCafé v Hradci Králové

Patrik Lamka toho má opravdu hodně co nabídnout a tak vám mohu slíbit, že se do jeho kaváren ještě určitě vrátíme.

Nicméně za týden se v našem letním kavárenském speciálu vydáme do Pardubic. Takže budete mít zase příležitost udělat si s námi na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové v neděli po půl sedmé večer “Čas na kávu”.

Váš Petr Voldán

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.