Bydžovští středoškoláci smontovali z náhradních dílů funkční tatrovku. Využijí ji krajští silničáři

27. květen 2021 10:36

Středoškoláci z Odborné školy technické a řemeslné v Novém Bydžově složili z kompletní sady náhradních dílů plně funkční nákladní auto. Novou Tatru, smontovanou pod dohledem techniků přímo z Kopřivnice, dnes v sídle automobilky čeká zkušební jízda na polygonu a standardní diagnostická kontrola. Poté začne sloužit v oranžových barvách Údržby silnic Královéhradeckého kraje.

„My jsme přímo v místnosti, kde se to skládalo. Máme tady portálový jeřáb. Kamion v podstatě zabral celou polovinu dílny, bylo to docela těsné," popisuje Tomáš Hovorka, učitel odborného výcviku.

Bydžovští středoškoláci smontovali z náhradních dílů funkční tatrovku

Stojíme v hale o rozměrech zhruba 12 x 12 metrů, kde se z hromady beden s náhradními díly, přivezených ve dvou kamiónech, narodilo nové auto.

Pro školu to byla výzva, říká vedoucí učitel odborného výcviku Aleš Novák.
„Měli jsme trošičku obavy, jestli jsme schopni zvládnout tak náročný úkol. Ale díky tomu, že pan Hovorka má zkušenosti se stavbou závodních vozů, tak jsme se rozhodli, že to zkusíme a pustíme se do toho."

Skládání takového nového auta z náhradních dílů si laik může představit jako velkou stavebnici, u které se ale musíte bezpodmínečně držet návodu.

Čtěte také

Jedním z těch, kdo se pod novou Tatru v uvozovkách „podepsal", byl Zdeněk Hejduk.
„Byla to super zkušenost. A je bezvadné, že takové projekty mezi automobilkami a středními školami existují. Protože ne všichni mohou mít šanci dostat se k takovým velkým autům."

Pokud si pod partou studentů, skládajících dohromady náklaďák, představíte samé svalnaté techniky, tak vězte, že se na projektu podílely i dvě slečny, studentky.

„Pro nás holky to bylo složitější, protože všechno je větší a těžší. Takže jsme s tím občas měly problémy, ale kluci nám samozřejmě pomáhali," říká Eliška Černá, která ví, že se jí získané zkušenosti mohou jednou hodit.
„Budeme vědět, z čeho se jednotlivé komponenty skládají. Tak si myslím, že to bude velká výhoda."

Bydžovští středoškoláci smontovali z náhradních dílů funkční tatrovku

„Ne všechno je na nákladním automobilu stejné jako na osobním autě. Tak jsem rád, že jsme si mohli takzvaně čuchnout k velkému vozu. To je určitě přínos," doplnil Zděněk Hejduk.

Podle ředitele Vladimíra Blažeje stavba auta, jejíž součástí byla i stáž v Kopřivnici, studenty stmelila. A škola teď může být na své studenty patřičně hrdá.
„Bezesporu jistá pýcha tady určitě je. Protože si myslím, že naši třeťáci oboru řidič nákladní osobní dopravy se ukázali jako skvělá parta. A musím ocenit hlavně práci jejich velitelů, což byli učitelé Tomáš Hovorka a Aleš Novák."

A podobné pocity vlastně mají i sami studenti, kteří se těší, až nové auto potkají na silnici.
„Určitě rádi uvidíme v provozu náš vůz, který jsme postavili."
„Jsme pyšní, že jsme se toho projektu mohli zúčastnit a že budeme vůz potkávat na silnicích."

Údržba silnic Královéhradeckého kraje počítá s touhle Tatrou na okruh Trutnov - Horní Malá Úpa - Pec pod Sněžkou - Horní Albeřice.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související