Bouře Sabine poničila v Krkonošském národním parku zhruba 5 000 metrů krychlových dřeva

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Popadané stromy v lese je zapotřebí co nejdříve odstranit (ilustrační foto)

Podle prvních odhadů nezpůsobila vichřice Sabine v lesích Krkonošského národního parku velké škody. Vedení parku je odhaduje kolem pěti tisíc kubíků dřevní hmoty. Jak to na některých zasažených místech vypadá, zjišťovala reportérka Kateřina Kohoutová.

Vichr Sabine poškodil v krkonošském národním parku přibližně pět tisíc kubíků dřevní hmoty. Podle vedení národního parku to nejsou velké škody, navíc jde většinou o jednotlivé stromy, nikoli velké části lesů. Nadále ale trvá varování před pohybem v lesních porostech. Můžou hrozit pády dalších stromů i větví.

Se strážcem Krkonošského národního parku Pavlem Koutem jsme přijeli do Bystřice nedaleko Mladých Buků. Vystupujeme z auta a vydáváme se cestou k Rýchorské boudě.
„Něco spadlo, ale jsou to spíš takové jednotlivosti."

Vidíme nalomený strom. Kráčíme po zasněžené cestě na které leží asi 15 centimetrů prašanu. Po pár metrech vidíme něco trčet ze sněhu.
„To je ulovená větev. Ona zapadne do sněhu a když lyžař jede hlubokým sněhem, tak se mu špičky lyží dostanou pod ten spadlý kmen nebo větev a může si poměrně nepříjemně ublížit. Na první pohled to není vidět."

Je zapotřebí popadané větve odstranit co nejdříve

„Prořezáváme a odstraňujeme popadané větve, čistíme to. Samozřejmě nám pomáhají i rolbaři, kteří projíždějí lyžařskou běžeckou magistrálu."

Vcházíme do lesa. Ale hned se vracíme. Nad námi visí velká, zhruba třímetrová větev.
„To je dobře vidět. Tady jsou ty větve rozlámané a ulomené. A když foukne, tak taková větev může mít klidně 20 nebo 30 kilogramů. Je to potencionální nebezpečí."

Popadané stromy a větve v lese je zapotřebí co nejdříve odstranit

Nejvíc práce čeká strážce této lokality poblíž rýchorského hřebenu. Tam totiž popadaly stromy a větve na lyžařskou běžeckou magistrálu.

„Tam je trošku větší problém. Je tam soustředěná kalamita, odhadem 50 až 100 kubíků popadaného dřeva. To musíme zpracovat. Budeme to muset prořezat, naši pracovníci vyrazí na skútru s motorovou pilou a postupně to budou prořezávat. Co půjde, tak se rozřeže do sekcí, aby se to dalo fyzicky zvládnout odstranit."

Většinu poškozených a popadaných stromů v celých Krkonoších už se lesníkům podařilo zmapovat.

Podle mluvčího Krkonošského národního parku Radka Drahného nejsou škody příliš velké.
„Evidujeme několik míst, kde jsou roztroušeně popadané stromy. Celkově to odhadujeme do zhruba 5 000 kubíků poškozené dřevní hmoty. Což je zanedbatelné."

Škody na porostech se podle Radka Drahného začnou v Krkonoších likvidovat hned jakmile to dovolí počasí.
„Likvidaci těchto vyvrácených nebo zlomených stromů plánujeme v co nejkratší době. Zejména abychom nedali prostor dalšímu šíření kůrovce. Nicméně nyní je všude ještě sníh a bude zapotřebí zajistit těžební kapacity."

Orkán Kyrill v lednu 2007 poškodil v Krkonoších 88 000 metrů krychlových dřeva a zasáhl plochu 3 900 hektarů.

Spustit audio

Související