Artikulačních poruch přibývá, mizí aktivní komunikace rodič-dítě. Logoped může ukázat správnou cestu

29. květen 2020

S omezením péče nebo úplným uzavřením ordinací se muselo potýkat mnoho specialistů a hlavně rodičů dětí, které načas zůstaly bez logopedické péče. Jak se podařilo zvládnou toto období? Běžné úkoly může učitel posílat emailem, ale logoped potřebuje dítě vidět a být s ním v bezprostředním kontaktu.

Mgr. Vlasta Šimková v naší radioporadně na téma: logopedie a nejčastější vady řeči u dětí a dospělých.

Čtěte také

Co se týká dětí, které řečové vady řeší logoped nejčastěji? S čím se na něj obracejí dospělí? Jak moc může řeč ovlivnit postavení zubů a rovnátka?

Dětí trpících poruchami řeči meziročně přibývá. Péče logopeda přitom často nestačí, do léčby řečových vad by se podle odborníků měli zapojovat i rodiče.

Artikulačních poruch přibývá a možná jedním z důvodů je, že trochu mizí aktivní komunikace a aktivní integrace rodič-dítě. Nedílnou součástí životů některých dětí jsou totiž dnes tablety, a to už i v předškolním věku.

Jaké jsou další důvody, proč se artikulace zhoršuje?

Život je velice rychlý. Děti mohou být také přetížené. Dnes má dítě předškolního věku zorganizovaný celý týden. Naštěstí ne všechny, je i spousta rodičů, která nechává dětem volný čas, aby zažily i nudu. To dnes spousta dětí nezná.

Logo

Dítě přitom na vývoj potřebuje taky klid. Naopak přehršel kroužků nemusí mnohým dětem svědčit. Proměnilo se i to, jak rodiče s dítětem komunikují.

Čtěte také

„Nárůst artikulačních a komunikačních poruch dělíme na oblast lékařskou - že je řeč podmíněna například neurologickým nálezem či dětskou mozkovou obrnou - a oblast sociálně společenská. Právě v této oblasti je velký nárůst artikulačních a komunikačních poruch.“

Rodič často bere návštěvu u odborníka jako „tady máte dítě, něco s ním udělejte“. Ale on musí být součástí té návštěvy. Protože on je rodič, je to jeho dítě.

A když se zavřou dveře, dítě přebírá rodičův model komunikace. Logoped ten model může narušit a nastartovat správným směrem. Ale nemůže přebrat zodpovědnost za vývoj řeči, který se odehrává v rodině. Žádný logoped nemůže nahradit rodiče.

Navíc my, jako dospělí, sami často řešíme při komunikaci s dítětem i další záležitosti. Musíme si uvědomit, že dítě potřebuje naši stoprocentní pozornost a oční kontakt při komunikaci.

Celou radioporadnu s Mgr. Vlastou Šimkovou si můžete poslechnout v našem audio-archivu:

autoři: Jana Kudyvejsová , baj
Spustit audio

Související