Aronie = přírodní dar nebes. Dá se užívat čerstvá, tepelně neupravená. Má silné antioxidační účinky

11. září 2024

V září na zahrádce sklízíme hrozny, poslední letní jablka, pološvestky, zraje aronie i sladkoplodé jeřabiny. Průběžně sklízíme spadané plody a sušíme je na křížaly. Kdo má dost úrody, možná myslí i na hruškovici. O zdravé úrodě hovoříme s farmaceutkou PharmDr. Danielou Suchánkovou, Ph.D. z Katedry farmakognozie a farmaceutické botaniky Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové.

Začneme bezinkami. Považujete je za velký dar přírody?
Rozhodně všechny léčivé rostliny, ať jsou to byliny, keře či stromy, tak určitě mají roli v našem zdraví a kolikrát je lepší nejprve sáhnout třeba po bylinné léčbě, než rovnou do sebe dávat nějaké léky.

Kolikrát je opravdu lepší nejprve sáhnout třeba po bylinné léčbě, než rovnou do sebe dávat léky. Příroda hraje velkou roli v našem zdraví.
PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Co se dá z bezinek vyrobit?
Dají se třeba lisovat na šťávu, dají se určitě nějaké sirupy udělat, dají se usušit plody, které potom jíme v tom sušeném stavu, případně se to také dá určitě zalít a udělat čaj. Marmelády se dělají, určitě je ale vhodné plody bezinky tepelně opracovat.

Čtěte také

Dá se z bezinek vyrobit kloktadlo?
Přímo, že by se dělalo kloktadlo z bezinek, to neznám. Ale když to vezmeme obecně, dělá se ze šalvěje. Bylinku zalijete jako na čaj, necháte to vylouhovat a potom tu tekutinu kloktáte. Případně se dá šalvěj naložit třeba do padesátiprocentního lihu a potom kloktat onen líh.

Asi ale nepolykat.
Když se to kloktá, tak se nic nestane, když se to spolkne. Nicméně kloktadlo by se mělo vyplivovat.

Teď se zaměříme na aronii. Nevím jestli si ji všichni hned vybaví, můžeme ji popsat?
Aronie, možná ji spíše znáte pod lidovým jménem černá jeřabina. I když to není vyloženě jeřabina, v podstatě vypadá hodně podobně. Jen plody jsou hodně tmavě fialové až do černa. Poplést se to snad ani nijak nedá, protože neznám vyloženě nějaký keř nebo strom, že by měl takové plody.

Většinou třeba jiné stromy nebo keře mají menší nebo lesklé plody, tady to je taková matná barva, bez lesklého povrchu. A od jeřabin to opravdu rozeznáte, protože je to černé. Kdežto jeřabiny jsou oranžové až do červena.

Antioxidační účinek aronie se zapojuje v různých procesech v těle, je protizánětlivý a ovlivňuje i hladinu a vstřebávání cukru.
PharmDr. Daniela Suchánková, Ph.D., Farmaceutická fakulta Univerzity Karlovy v Hradci Králové

Aronie obsahuje velké množství různých aktivních látek, ať je to vysoký obsah vitaminu C, množství antioxidantů, obsahuje vitaminy a minerály. A opravdu má silné antioxidační účinky, které potom v těle mohou hrát roli v různých chronických onemocněních, ať jsou to kardiovaskulární problémy, nádorová onemocnění atd.

Čtěte také

Tedy aronie má velkou škálu pozitivních účinků na lidský organismus. A na rozdíl od bezinek, o kterých jsme mluvili, a některých jeřabin, není toxická, neobsahuje toxické látky. Takže se dá užívat i čerstvá, nevařená, nijak nezpracovaná. Džus se dá pít čerstvý a je to v tomto případě i lepší, protože všichni víme, že vitamin C je termolabilní, citlivý na teplotu. A povařením se v plodech ztrácí.

Zní to jako dar z nebes. Je pravda, že aronie pomáhá také diabetikům?
Ano, to zase souvisí s největším účinkem antioxidantů. Antioxidační účinek se zapojuje v různých procesech v těle, je protizánětlivý a ovlivňuje i hladinu a vstřebávání cukru. Takže upravuje hladinu cukru v krvi a pomáhá ji diabetikům udržovat.

Jak ideálně užívat aronii?
Výhodou je, že se nemusí tepelně zpracovávat. Takže určitě ve formě šťávy a dělají se i sirupy.

Daniela Suchánková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Celou radioporadnu s PharmDr. Danielou Suchánkovou, Ph.D. z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Spustit audio

Související