Archeologové chystají na říjen první výstavu nálezů ze staveniště dálnice D11 na Královéhradecku

24. září 2018 15:10

Archeologové chystají na říjen první představení výsledků průzkumu, souvisejícího s výstavbou dálnice D11 na Královéhradecku. Už několik měsíců pečlivě čistí, třídí a katalogizují každý střípek, který na staveništi našli. Než vše setřídí a správně vyhodnotí, bude to trvat roky. 

Podle vedoucího výzkumu - docenta Radomíra Tichého z Královéhradecké univerzity - sice archeologové začali s tříděním nálezů už před řadou týdnů, ke konci mají ale pořád ještě hodně daleko: „Archeolog stráví jeden rok v terénu a potom by měl tři roky trávit zpracováním nahromaděného materiálu. My to zpracovávání máme zatím nastaveno na dva roky. Tedy to je taková ta nejnutnější časová chvíle."

Mimořádně bohaté nálezy hlásí archeologové ze staveniště dálnice D11 u Hradce Králové

Bohaté nálezy hlásí archeologové ze staveniště dálnice D11

Ještě pár týdnů mají před sebou archeologové, kteří zkoumají budoucí staveniště pokračování dálnice D11 z Hradce Králové směrem na Polsko. Lokalita je na nálezy mimořádně bohatá, třeba sídliště z mladší doby kamenné nabízí stovky nebo spíš tisíce fragmentů. Přesto by mělo být do dubna hotovo.

Cesta každého nalezeného kousku pokračuje z místa nálezu do laboratoře, kde je potřeba zkontrolovat, jestli všechno odpovídá terénní dokumentaci. A pak se s artefakty zachází podle druhu materiálu - vysvětluje vedoucí laboratorního provozu hradecké univerzity Jitka Tržická: „Potom se přesouváme do takzvané mokré laboratoře. Kolegyně, která tady právě momentálně pracuje, tak se zabývá odstraněním nějakého hliněného nánosu na mazanici."

„Já tady myji mazanici, což je forma takové pravěké omítky, která se u nás objevuje od neolitu, přibližně v době 5600 let před naším letopočtem. Používáme jen nepříliš silný proud vody, hlína se krásně odplaví," usmívá se Tereza Machová, která očistí denně stovky kusů, momentálně tedy především zbytků stěn pravěkých domů.

Zpracování archeologických nálezů z budoucího staveniště dálnice D11

V další místnosti připravuje Martin Vrba artefakty k podrobnější evidenci: „Je zapotřebí každý střep nějakým způsobem označit. Udělá se tenká vrstva laku a tuší se na ni napíše evidenční číslo. Potom se to nechá uschnout a vrací se vše do nových sáčků, které putují na další zpracování, případně evidenci."

Zpracování archeologických nálezů z budoucího staveniště dálnice D11

Podstatnou část nálezů tvoří tedy především věci z pravěku, najdou se ale i novější - a stejně zajímavé.

Štěpán Kravciv připravuje 3D modely a na monitoru ukazuje hrob německého vojáka z druhé světové války: „Ten voják se našel s poměrně velkým množstvím své výbavy. Co tam bylo zajímavé, že byl střelen do hlavy a ta hlava mu byla navíc pak ještě oddělena. Je tam vidět ale kompletní kožená výbava, opasek, boty a další artefakty."

Na zpracování archeologických nálezů z budoucího staveniště dálnice D11 pracuje denně několik lidí, dohromady to jsou stovky a tisíce hodin času.

První výsledky své práce v podobě výstavy představí archeologové v říjnu v Archeoparku ve Všestarech.

autoři: Tomáš Lörincz , baj
Spustit audio

Související