Pes našel unikátní archeologický nález z doby bronzové. Vystaven bude v Kostelci nad Orlicí

11. září 2018 11:09

Unikátní archeologický nález bronzových nástrojů, zbraní a ozdob z března tohoto roku můžete spatřit Na výstavách Cesta do pravěku a Ve znamení tří deklarací v Kostelci nad Orlicí. Od 13. do 21. září zde bude tento depot z přelomu mladší a pozdní doby bronzové vystaven v Novém zámku. Poté musí projít konzervací a vzhledem ke svému místu nálezu zůstane součástí stálé expozice v suterénu zámku, věnované archeologickým nálezům v regionu.

Vzácné zbytky starého kostela a kosterní pozůstatky objevili nečekaně archeologové ve Vrchlabí

Okolí kostela svatého Vavřince ve Vrchlabí obsadili archeologové

Okolí kostela svatého Vavřince ve Vrchlabí obsadili archeologové. Dělníci při rekonstrukci náměstí Míru odhalili zbytky starého zdiva, kosterní pozůstatky a zbytky keramiky z přelomu 13. a 14.století. Na místo dorazili archeologé a věc zkoumají. Pro stavebníky to bude znamenat určité komplikace, protože je potřeba některé objevy vyjmout a jiné zachovat. Celkovou opravu náměstí by to ale podle města ohrozit nemělo. 

„Nález je podle expertů v rámci východních Čech hodnocen poměrně unikátní. Poslední srovnatelný depot byl nalezen v roce 1953. Úsměvnou zajímavostí je, že ho našel pes. Při procházce se svým pánem vyhrabal špičky srpů. Postupně se vyzvedly další bronzové nástroje, které byly odevzdány odborným pracovníkům. Nález je uložen v Muzeu a galerii Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou, je to krajský majetek a podle místa nálezu se ukládá k organizaci zřizované krajem,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury.

Nález kromě odborné hodnoty má i vysokou hodnotu estetickou. Je to totiž nález celých nástrojů a šperků, je krásný a skrývá se za ním několik příběhů. S největší pravděpodobností je to obětina a vede nás do světa, který se na základě pouze hmotných nálezů otevírá jen zřídka. Další rovina jeho poznání svědčí o intenzivních kontaktech a přejímání vzorů od jižnějších sousedů - tam totiž je zvykem ukládat celé předměty. Neméně důležité je i svědectví o technologické vyspělosti a estetickém cítění zdejších řemeslníků.

V okolí nálezu archeologové provedli další průzkum pomocí detektoru kovů

Nález je opravdu ojedinělý. Okolní terén byl v minulosti velmi silně pozměněn a nelze vyloučit, že se zde už něco zničilo, nebo že navezené vrstvy ještě skrývají nějaké překvapení.

Naprostou většinu pokladů najdou amatéři. Vysvětlení je celkem jednoduché - depoty, ať už byly míněny jako ukryté poklady, rezervy, sklady, obětiny - byly prakticky vždy ukládány mimo běžně osídlené lokality i mimo pohřebiště. Jen málokdy je tedy zasáhne běžný archeologický výzkum, který se právě sídlištím a pohřebištím věnuje.

Bohaté nálezy hlásí archeologové ze staveniště dálnice D11

Pokud lidé objeví nějaký archeologický nález - nádoby, nástroje a podobně, nejsprávnější postup je ponechat vše na místě, přikrýt a zavolat archeologa, či nejbližší muzeum.

Výstava Cesta do pravěku, na které bude nález vystaven, seznámí návštěvníky s nejnovějšími archeologickými objevy na Kostelecku. Druhá výstava Ve znamení tří deklarací se zabývá postoji šlechty v letech nacistického ohrožení československého státu. Obě zámecké výstavy budou zahájeny slavnostní vernisáží 13. září v 15:30 hodin.

autor: Milan Baják | zdroj: Královéhradecký kraj
Spustit audio

Související