Anglický zámek, který ale nikde v Anglii nenajdete. Vyrostl v srdci východních Čech

7. březen 2018

Zámek Hrádek u Nechanic byl postaven v letech 1839-1857 Františkem Arnoštem hrabětem z Harrachu jako reprezentační rodové sídlo. Předlohou pro exteriéry i interiéry zámku se stala anglická šlechtická sídla ve stylu tudorské gotiky. Zpřístupněné interiéry si dochovaly původní vzhled z 2. poloviny 19. století. 

Hrádek u Nechanic je místem častých kulturních akcí, nabízí i vzdělávací programy pro školy a školská zařízení, možnost svatebních obřadů i komerčních pronájmů. Vítám ve studiu kastelána zámku Hrádek u Nechanic Martina Rejmana. Za chvilku je tady jaro a Velikonoce. Tak můžeme začít lákat k vám na zámek.
Ano, Velikonocemi začínáme. Je to první akce roku 2018 na našem zámku. Mohu prozradit, že v tuto chvíli se konají velké přípravy. Akce bude probíhat od 24. března do 2. dubna. Jsou to Velikonoce na zámku. Je to už 8. ročník této akce a myslím si, že je na co se těšit.

Říkáme mu zámek junior. Ale jde o výstavní sídlo tvořící galerii starobylého hraběcího rodu Harrachů.
Martin Rejman, kastelán zámku Hrádek u Nechanic

Jaká byla zima na zámku? Většinou se uklízí, dělají se nějaké opravy. Jaká byla zima u vás?
U nás musíme začít tou zimou vlastně už loni, kde jsme měli poslední akci minulého roku a to byly Vánoce.

Martin Rejman, kastelán zámku Hrádek u Nechanic, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Další tradiční a velká akce.
To je velice úspěšná akce. A tím jsme uzavřeli také velice úspěšný rok, kdy nám po dlouhé době náš malý zámeček navštívilo víc než 40 tisíc návštěvníků za rok. Za to jsme skutečně vděční. Ale teď už skutečně připravujeme nejrůznější věci. Uklízíme, myjeme okna, restauruje se podlaha v knihovně. Také probíhají udržovací práce v parku. Zámecká posádka opět jede na plné obrátky a já jim za to velmi děkuji.

Kolik je těch oken? To máte spočítané? To musí být hodně saponátu.
Souhlasím. Jen zámecká budova má nějakých 117 místností a v každé je průměrně jedno, dvě okna. Tímto zdravím naše paní uklízečky a ještě jednou díky vám.

Sklepy Hrádku u Nechanic před a po rekonstrukci

Vy už jste se zabydlel na zámku? Protože vy jste tam kolikátý rok?
1. června to budou dva roky. Tedy je to moje druhá plná sezóna. A musím říct, že jsem se zabydlel poměrně rychle. Je tam krásný klid, zámek má neskutečné kouzlo. Genius loci je tam cítit. Já jsem tam opravdu rád.

Čtěte takéWebová prezentace státního zámku Hrádek u Nechanic

A můžeme říct, že tam bydlíte?
Můžete. Protože bydlím v prvním patře východního křídla v apartmánu mladé komtesy a je to moc hezké bydlení. Vysoké stropy.

Nábytek, který tam máte, asi není ten původní.
Pravda, chtěl jsem tam trochu starší kusy. Leč má přítelkyně rozhodla, že by to možná chtělo něco modernějšího. Tak velice vkusně a decentně ženská ruka vybrala nábytek, který úplně nekřičí.

Velikonočně vyzdobená jídelna Hrádku u Nechanic

Pojďme ale do historie. Protože ta je velmi zajímavá. A možná hlavně tím, že není tak dlouhá. Zámek se začal stavět v roce 1839.
Přesně tak. A necelých 20 let trvalo, než byl dostavěn. Ano, v minulém roce jsme oslavili 160 let od dostavby zámku. A někteří s nadsázkou našemu zámku říkají, že je to zámek junior. Ale skutečně, toho ducha starce je tam cítit. Protože hraběcí rod Harrachů si samozřejmě z Hrádku chtěl udělat takové své výstavní sídlo. Takovou galerii starobylého rodu a to se velice podvedlo.

Zámek se prý stavěl podle projektu starého anglického sídla, který údajně nebyl nikdy realizován. Je to pravda?
Ohledně stavby zámku a toho projektu je to hodně zmatené. Dokonce se přiznám, že jsem se minulý rok vydal na měsíční studijní cestu do Anglie, abych si ty předlohové zámky objel. Protože se říká, že původní návrh skutečně vytvořil Eduard B. Lambem, který byl pak přepracován stavbyvedoucím Karlem Fisherem. Takový rychlý závěr z toho mám jen jeden jediný, že zámek Hrádek u Nechanic je snad jeden z těch nejvíc anglických zámků na celém světě. Ani zámky v Anglii se nepřibližují kráse toho našeho českého hrádku.

A co takové ty technické vymoženosti? Protože stavba je to poměrně mladá. Máte tam dokonce třeba i podlahové topení.
Dá se mluvit o moderním šlechtickém sídle. Takové, já říkám s nadsázkou, letní lovecké chatičce, 117 +KK, která už skutečně obsahuje i centrální vytápění. Ve sklepě máme dokonce dochováno 7 kotlů a skrze trubky, které vedly i v podlaze, se interiéry vytápěly. Takže už v té polovině 19. století se dá mluvit o podlahovém vytápění.

Vyzdobená kuchyně Hrádku u Nechanic

Zatím je tedy zavřeno, ale než se nadějeme, tak bude konec března a Velikonoce. A to už budete mít tradičně otevřeno.
Ano, otevřen bude nejen zámek, ale také tradiční a historická kuchyně. Takže se návštěvníci nemusí bát chladného počasí. Určitě se alespoň v naší zámecké kuchyni mohou zahřát u horkého nápoje nebo vyhlášeného punče. Na Vánoce máme punč červený, na Velikonoce pak bílý. Návštěvníci mohou sami posoudit, který jim chutná víc.

Chtěl bych se také zmínit o vašem vytahovadle. To je další velmi pěkná technická záležitost zámku Hrádek u Nechanic. Vytahovadlo, to je tedy výtah pro lidi?
Vyloženě tenkrát pro pana hraběte. Pro jeho osvícenstvo Jana Nepomuka hraběte z Harrachu.

To by mě zajímalo, kolik vážil. Protože tam máte i historickou cedulku, kde se píše mezi bezpečnostními pokyny, že to má nosnost do 100 kilogramů.
Tak. A ještě si představte, že já si dost dobře neumím představit, že se pan hrabě vytahoval sám. Protože je to skutečně na základě kladkostroje. Je to ruční. Skrze kabinu vede lano, které slouží k tomu, aby se člověk vytáhl. Ale já si pořád myslím, že tam musel být ještě člověk nebo dívka, řekněme, nějaká lehká váha, která by mohla vytahovat pana hraběte.

Zámecké slavnosti v Hrádku u Nechanic

Počkat, říkal jste lehká váha?
Ano, svou hmostností samozřejmě. Aby ta kabina nepřesáhla právě 100 kilo. Je to zajímavá věc, kterou v současné době neukazujeme. Ale už teď přemýšlíme nad způsobem, jak tuto technickou památku prezentovat.

Vás zaujaly i elektrické rozvody. Díky nim jste přišel na myšlenku, aby se lidé při prohlídkových okruzích podívali i do zámeckého sklepa.
Sklepy jsme otevřeli v roce 2016 úplně poprvé. Teď se přes zimu dokončila kompletní oprava podlahy, takže ji máme rekonstruovanou, za což jsme velmi rádi. A neustále pokračujeme v obnově sklepů. My je sice ukazujeme, ale ten stav ještě není takový, jaký bychom si představovali. V tomto roce nás čeká právě napojení na historickou kuchyni, protože nám příjde líto, aby se ukazovala jen na Velikonoce a na Vánoce. Spojíme ji s tím zázemím sklepů a tak ukážeme nejen to technické zázemí, ale i to putování jídla na zámku, jak to fungovalo.

Festival Romantický Hrádek - Hrádek u Nechanic

Chystá se také velký projekt na opravu hospodářských staveb. Ty jsou už dlouhá léta v žalostném, chátrajícím stavu.
Ano. Tam svítá naděje, že by se s tím skutečně mohlo něco udělat. A já si moc přeji, aby se to podařilo. Protože zatím jsme zařazeni do projektu ITI hradecko - pardubické aglomerace. V tomto roce bychom měli soutěžit projektanty, kteří by nakreslili plán na údržbu. Nutno říct, že z peněz, které jsou na tuto akci alokovány, by se opravila zhruba polovina celé budovy. Jde nám zejména a především o místnost takzvané jízdárny, kde by mohl vzniknout multifunkční prostor na nejrůznější akce.

Držíme palce, ať se to povede. Už je Hrádek celý červený?
Ano. Do roku 2018 skutečně zámek vstoupil celý červený a moc mu to sluší.

Hrádek u Nechanic - ložnice hraběnky

I když já jsem byl jako kluk zvyklý na světlou fasádu. Ale tahle červená k němu patří historicky, je to tak?
Ano. Je to původní barva. Harrachové chtěli, aby se zámku říkalo Červený Hrádek. V 60. letech minulého století se skutečně ta barevnost změnila a byla taková v podstatě až do roku 2001, kdy se začalo s vracením zámku do původní červené barvy. Já jsem za to rád. Ta původní barva tam prostě patří.

Pojďme říct na závěr, co vás všechno v tomto roce čeká. Určitě to nebudou jen ty Velikonoce. Tak připomeňme aspoň to nejdůležitější.
To nejdůležitější. Nová akce výstava květin. Květiny pro kamenného motýla. V květnu je to zase hudební festival Romantický hrádek, letos už 20. ročník. Návštěvníci se mohu těšit také na druhý ročník Medového dnu. V červenci a v srpnu zámecké slavnosti. To jsou asi největší akce. Máme kostýmované prohlídky, máme nejrůznější vystoupení. Dále jarmark a z těch dalších věcí rozhodně již tradiční Vánoce na zámku. Sledujte nás na nejrůznějších sociálních sítích a také na oficiálních webových stránkách www.hradekunechanic.cz.

Martin Rejman, kastelán zámku Hrádek u Nechanic, ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové spolu s Jakubem Schmidtem

Už jste si prošel všechny místnosti, které na zámku máte? Kolik jste říkal, že jich je?
117 jen na zámku. Přiznám se, že ještě ne. Ale je to pořád ta stejná, dole ve sklepě, zazděná. Letos na jaře se určitě zlepším. Podívám se i tam.

To se bude bourat?
Budou se vylamovat dveře, které jsou z té vnější strany. Ale nebojte, my je pak opravíme a dáme tam hezčí.

Kdo ví, co tam může být za překvapení.
Já jsem se ptal mého předchůdce, bývalého pana kastelána. A on říkal, že jen nepořádek, ať se moc netěším.

Tedy, jak jste slyšeli, na zámku Hrádek u Nechanic začínají 24. března.
Já srdečně zvu všechny návštěvníky a zájemce. Přijeďte na Hrádek u Nechanic. Je tam hezky.

autoři: Milan Baják , jak
Spustit audio

Související