100 let loutkové scény ve Vysokém nad Jizerou, ve městě s nejstarší ochotnickou scénou v Čechách

15. červenec 2024 08:21

Ve Vysokém nad Jizerou v Krkonoších oslavili 100 let svého loutkového divadla. Kromě křtu restaurované opony i třídenní přehlídky na Malém sále divadla Krakonoš, otevřeli v podkroví vysockého muzea i výstavu z kouzelného světa svých loutek.

Čtěte také

Jan a Svatava Hejralovi, vysočtí divadelníci. Honzo, já vás znám spíše jako režiséra. Tak co vy a loutky? „To je má velká a celoživotní láska. Protože táta s mámou mě vzali k loutkám už někdy v pěti letech. Nejdříve jsem dostal možnost točit větrem, pak jsem mohl vodit motýlky a světlušky. Potom přišlo dokonce i období, kdy jsem loutky režíroval a vybíral. Je to má celoživotní vášeň.“

Svatavo, dívala jsem se z té vaší loutkářské kruchtičky na jeviště. A ty téměř tři čtvrtě metrové marionety s nataženýma ruka, to musí dát zabrat. „Když musíš s tou loutkou pohybovat a přitom mluvit, tak je to opravdu náročné fyzicky i psychicky. Ale stojí to za to!

Loutky s dětstvím neodcházejí

Ostatně o tom se můžeme přesvědčit. Kolik je tady loutkářských scén?

Čtěte také

„Je tady osm scén. Jedna z pohádky Krakonošova nadílka, to byla první pohádka, kterou jsme ve Vysokém hráli v onom roce 1924. Kdy Krakonoš mění babičce chroští a listí, které ona sbírá v lese, na zlato. Jinak to jsou všechno iluzivní scény, jako vesnička, město, světnice, vodní říše, sluj, zámek, loupežníci.

„A protože máme krásnou loutku z roku 1924, která je Černoch, tak tady máme bystrozrakého Černocha, permoníky, kteří rubou ve skále, a tak dál, usmívá se Jan Hejral.

Kromě této kouzelné výstavy a křtu restaurované opony vychází i kniha s příznačným názvem Tenhle svět nás ještě potřebuje.

Čtěte také

A Svatava Hejralové je její autorka. „Já jsem to pojala hlavně tak, aby to byl hold oněm stovkám bezejmenných diváků a herců, kteří tu tradici tady udrželi až dodnes.

Zahrajete si teď o přehlídce? „Ano, zahrajeme si. Máme momentálně na repertoáru hru Františka Čecha Začarovaný les. Takže i když máme na výstavě 67 loutek, ještě to nejsou pořád všechny, tak máme v divadle i ty hrající. Střihnu si Mluvící lebku a ještě vodím draka, říká Jan Hejral.

A co Svatava? „Já jako vždycky vodím a mluvím princeznu. Víš Eliško, to je výhoda loutkového divadla, že já i ve svých letech, díky tomu, že mám stále mladý hlas, můžu mluvit princezny.

A rozhlas je něco podobného.

Původní loutky Divadelního spolku Krakonoš vyráběl před 100 lety například Jan Dolanský ze Semil
autoři: Eliška Pilařová , baj
Spustit audio

Související