Zlotý je vůči koruně rekordně slabý. Nákupy tak pro Čechy v Polsku zlevňují

24. září 2021

Hodnota polské měny vůči koruně spadla v tomto týdnu na úroveň 5,48, to je nejméně v novodobé historii. Nákupy tak pro Čechy v Polsku zlevňují. V polském lázeňském městečku Kudova Zdroj, několik kilometrů od Náchoda, zjišťoval informace reportér Václav Plecháček.

Čtěte také

Tržnice v polském lázeňském městečku Kudova Zdroj je mezi Čechy velmi oblíbená. Ve všední dny je otevřena od 7:00 ráno, o víkendech dokonce od 6:00 hodin. Teď je tady ještě klid, ale podle prodejců sem rozhodně jezdí víc lidí než před několika týdny.

Ve všední dny dorazí kolem 200 aut, o víkendech potom až dvojnásobek. Méně než díve jezdí zájezdových autobusů, to ale pravděpodobně souvisí s pandemií koronaviru. Autobusů je podle prodejců jen několik denně. Ale třeba právě teď jeden autobus z České republiky na parkovišti zastavil a vystoupil z něj houf lidí.

Na tržnici jezdí lidé především za oblečením, cukrovinkami nebo uzeninami. Ceny se podle prodejců prý delší dobu neměnily a Češi tvoří až 90 procent všech nakupujících.

Jen kousek od tržnice jsou i klasické obchody s potravinami, nábytkem nebo třeba čerpací stanice. Vyplatí se nákupy i tam?

Podle lidí, se kterými jsem mluvil, tak ano. V supermarketu s potravinami nejčastěji kupují maso a mléčné výrobky. Hovořil jsem například s manželským párem, který sem jezdí pravidelně, a na nákupech prý ušetří kolem 20 procent. Navíc jim polské potraviny často přijdou kvalitnější.

Čtěte také

O tom, že nejsou sami, svědčí to, že na parkovištích před obchody často převládají auta s českými registračními značkami. Teď je to zhruba polovina ze všech zákazníků.

Další Češi, které jsem v městečku Kudova Zdroj potkal, mi říkali, že sem už několikrát přijeli pro brýle. Buď si přivezou výsledky očního vyšetření z Čech nebo si nechávají přeměřit zrak přímo v místní optice. Brýle prý podle nich vyjdou levněji dokonce až o 40 procent.

A co se týče benzínu, tak o tom jsem se přesvědčil sám. Natankoval jsem před chvílí a to na čerpací stanici, která má také své pobočky v Česku. A na litru jsem ušetřil zhruba dvě koruny.

V Polsku stále platí řada protikoronavirových opatření. Co to znamená pro lidi mířící na nákupy?

Opatření jsou stejná už několik týdnů. Turisté se mohou setkat s namátkovými kontrolami.

Čtěte také

V takovém případě se musí prokázat buď potvrzením o dokončeném očkování a to navíc s odstupem dva týdny od druhé dávky.

Nebo musí předložit negativní antigenní případně PCR test ne starší 48 hodin. Další možností je doložit, že v posledních 6 měsících nemoc covid-19 prodělali.

Nic takového nemusí mít děti do 12 let, pokud je doprovází dospělí lidé, kteří takové potvrzení mají.

A ve vnitřních prostorách, tedy i v obchodech, platí stejná povinnost jako u nás, tedy nosit roušku.

Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?