Žena řídí firmu Petrof, která přes 150 let přináší lidem radost z hudby

23. listopad 2017

V pátek 24. listopadu byla Pátečním hostem od 10:00 v přímém přenosu z Radiokavárny v Havlíčkově ulici v Hradci Králové Zuzana Ceralová Petrofová, představitelka páté generace rodiny Petrofů, která v současné době stojí v čele společnosti Petrof.

Klavíry se značkou Petrof znají hudebníci po celém světě. Od roku 1864, kdy dílnu Antonína Petrofa na hradeckém Velkém náměstí opustil první klavír, se jich stovky tisíc dostaly do 70 zemí světa. Tehdejší truhlářská dílna se rozrostla na továrnu, která nakonec proslavila i Hradec Králové.

Výroba klavírů přečkala obě dvě světové války, období socialismu i 90. léta 20. století. Historii výroby připomíná v areálu továrny malé muzeum, v němž však najdete opravdové skvosty a unikáty. Řada nástrojů se vyráběla na zakázku, a tak jen nabídka notových pultíků je ukázkou skvělé řezbářské práce.

Mezi dvacítkou nástrojů, od harmonií, přes piana, koncertní křídla a pianobar je například klavír z roku 1882, který vyrobil bratr zakladatele firmy Josef Petrof. Nástroj nese jeho jméno - Josef se totiž nejprve vrhl do podnikání sám, otevřel si dílnu v Kuklenách a nakonec vyrobil kolem deseti pian. Do dalšího podnikání se potom spojil s bratrem Antonínem. Z oněch deseti pian zůstalo tohle jediné v České republice.

Zuzana Ceralová Petrofová spolu s Lucií Peterkovou

Další raritou je například piano na elektromotor z roku 1929, odborně zvané Pianola. Tenhle mohutný hrací stroj má ve výbavě i „děrné štítky“, metrový pás stačí správně založit, spustit správné páčky a pianola hraje sama.

Klavíry značky Petrof mají důstojné místo i v domácnostech slavných hudebníků, jedním z nich je například Paul McCartney. A dárkový klavír s výrobním číslem 30 000 odjel na Konopiště. Jeho majitelem byl následník habsburského trůnu František Ferdinand de Este. Moc dlouho však na něj nehrál - dar od pana Petrofa dostal totiž k 50. výročí firmy, tedy v roce 1914, kdy na něj byl v Sarajevu spáchán atentát.

Muzeum klavírů Petrof v Hradci Králové

V roce 2017 bylo přímo v areálu továrny Petrof otevřeno obchodní a kulturní centrum PETROF Gallery. Nové místo pro vaše setkávání vzniklo rekonstrukcí staré výrobní haly, jejíchž součástí byly v minulosti například intonérské kabiny a donedávna sloužila především jako skladový prostor.

Nalezte zde jeden z největších a nejmodernějších pianosalonů ve střední Evropě, prostornou víceúčelovou halu se špičkovou akustikou a hudební kavárnu se samohrajícím klavírem, která zajišťuje skvělou atmosféru a dokonalé pohodlí každého hosta.

autoři: Lucie Peterková , baj
Spustit audio

Související