Zdražení potravin a energií může mít pro restaurace horší následky než pandemie. Zákazníci ubývají
Restauracím v Královéhradeckém kraji ubývají zákazníci a ti, kteří na oběd přijdou, se snaží šetřit. Restauratéři prožívají další těžké období, po koronaviru jejich živobytí tentokrát ohrožuje zdražení a inflace - a s tím související úbytek hostů.
Čtěte také
„Dal jsem si segedínský guláš, českou klasiku.“ Pan Lukáš si v Hostinném na Trutnovsku pochutnal a zaplatil ještě relativně málo, takže odjížděl spokojen. Podle ceny si vybírá čím dál častěji, náklady rostou a není radno utrácet zbytečně.
Přednost hotovým jídlům z poledních menu dává v poslední době čím dál víc lidí, potvrzuje Tomáš Kazda z rodinné restaurace v Konecchlumí na Jičínsku. „Vrátili jsme se k meníčkům, polévka a hlavní jídlo za zvýhodněnou cenu. Každý třetí zákazník si to dá. Dříve to tak nebývalo.“
Čtěte také
Zákazníci podle jeho zkušeností čím dál víc šetří i na dalších položkách. „Hodně zákazníků si vůbec nedává k jídlu pití.“
A to mají ještě v Konecchlumí štěstí, že jejich restaurace leží na hlavním tahu. Zákazníků je méně než dřív, ale ještě jsou.
To v restauraci v Hostinném je úbytek části zákazníků hodně znát, říká Marcela Peštová. „Spíš se lidé odnaučili takovému tomu každodennímu chození. Pivaři nepřichází každý den, ale jen jednou nebo dvakrát za týden. Ani na fotbal a hokej v televizi nikdo nepřijde. Teď se hraje mistrovství světa v hokeji a nebyl tady vůbec nikdo. Už to není jako dřív, to jsme měli vždy plno.“
Čtěte také
Restauracím rostou náklady - podle provozovatele restaurace v Chotěvicích na Trutnovsku maso i o sto procent, ostatní potraviny o desítky procent, k tomu energie nebo mzdy.
Část nárůstu se dá přenést na zákazníky, ale všechno má své limity, krčí rameny Tomáš Kazda. „Bojíme se, protože si nemůžeme dát svíčkovou za 180 korun. To si netroufneme. Máme klientelu jak řemeslníky, tak i podnikatele. Ale spíš nás živí ti řemeslníci, kteří se staví na oběd. Těm nemůžeme dát hlavní jídlo za dvě stovky.“
A tak se restaurace snaží hledat jiné cesty, třeba skládat menu ze surovin, které ještě nezdražily tak moc. Nakupovat nižší kvalitu nechce ani jeden z oslovených restauratérů. Co bude ale dál, nikdo z nich neví.
Související
-
Stoupající ceny stavebního materiálu, energií a práce mění také plány při obnově historických staveb
Kvůli stoupajícím cenám stavebního materiálu se letos Národní památkový ústav na svých stavbách zaměří především na nejnutnější opravy.
-
Hradec hledá řešení, jak zmírnit dopady růstu cen energií. Náklady mohou být až o 100 miliónů větší
Aktuální růst cen energií a pohonných hmot může pro město Hradec Králové a městské organizace znamenat výrazný nárůst nákladů. Detaily zjišťoval reportér Tomáš Lörincz.
-
Někteří rodiče nemají peníze na školní obědy pro své děti. Vznikl projekt, který je poskytuje zdarma
Zájem o obědy pro školáky zdarma v Královéhradeckém kraji roste. Přibývá rodin, které nemají na to, aby svým dětem jídlo ve školní jídelně platily.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Trumpův mírový plán pro Ukrajinu je nejasný. ‚Připravujeme se na nejhorší scénář,‘ zní z Kyjeva
-
Nebyly ženské uniformy. Na vojně jsem v sobě ale našla sílu, vypráví studentka o službě v Estonsku
-
Děti se ztracenou minulostí. Příběh Milušky Ottové, Petra Webera, Marie Andělové
-
Šéf zelených europoslanců: Von der Leyenová nám bude naslouchat. Věřím, že automobilkám neustoupí